kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۹۶۵۰
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۵
مدیر کل شیلات هرمزگان:
مدیرکل شیلات هرمزگان ضمن تکذیب شایعات اخیر در بین مردم که شناورهای چینی در دریا و آب‌های هرمزگان در حال فعالیت هستند گفت: خوشبختانه این شناورها مالکیت ایرانی داشته و تنها کشور سازنده آنها چین است.
بندرعباس- خبرنگار کیهان:

پرویز محبی با اشاره به خدمه‌های گاها چینی این شناورها گفت: فعالیت این شناورها که طی سال‌های اخیر به ناوگان صیادی جمهوری اسلامی ایران افزوده شده‌اند برای ملوانان ایرانی ناآشنا بوده که برخی شناورها برای آموزش فنی صیادان خود از خدمه چینی استفاده کرده‌اند و با توجه به خرید شناورها از کشور چین با خدمه چینی موجود در شناورها قرار داد بسته‌اند که آن هم در حال جایگزینی با نیروهای آموزش دیده ایرانی است.
وی افزود: البته در همه شناورهای بزرگ دنیا از نیروهای مجرب خارجی استفاه می‌شود و این امر در عرصه‌های بین‌المللی طبیعی است.
این مقام مسئول تصریح کرد: آب‌های جنوب کشور در حوزه دریای عمان از ذخایری بالغ بر دو میلیون تن فانوس ماهیان برخوردار است که با توجه به عمر کوتاه این‌گونه از ماهیان بین 300 تا 400 هزار تن از آن قابل برداشت است.
محبی میزان صید این آبزیان در سال 96 را بیست‌ هزار تن اعلام کرد و گفت: هنوز تا رسیدن به مرز ظرفیت قابل برداشت فاصله زیادی باقیست به‌طوری که می‌توان گفت میزان  برداشت صورت گرفته فعلی فقط نزدیک به یک بیستم ظرفیت قابل صید است.  
وی ابراز داشت براساس سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان شیلات ایران در پایان ‌برنامه ششم صید 100 هزار تن از این آبزیان در دریای عمان قابل انتظار است که این مهم در راستای خودکفایی کشور در رابطه با تولید پودر ماهی و قطع واردات آن گامی مهم و ضروری است و این درحالی است که برای تهیه غذای ماهیان پرورشی در کشور تا 100 هزار تن پودر ماهی وارد می‌شود.
مدیر کل شیلات هرمزگان افزود: هیچ کشتی خارجی برای صید اجازه ورود به آب‌های سرزمینی ایران را ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: