يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
کد خبر: ۹۹۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۳
همزمان با درگیری ارتش ترکیه با نظامیان سوری
دولت ترکیه آب رود «فرات» را روی مردم سوریه بست و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، ارتش این کشور هم عملا علیه ارتش سوریه وارد جنگ شد.


سرویس خارجی-

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد و هفته گذشته نیز در همین صفحه اشاره شد، با ورود نیروهای ارتش سوریه به آن سوی رود فرات، ترکیه چهره واقعی خود را آشکارتر کرد و ارتش سوریه را در خاک سوریه هدف قرار داد.
به گزارش تسنیم، «سرگئی رودسکوی» یک فرمانده ارشد ارتش سوریه خبر داده، نیروهای ارتش سوریه برای نخستین‌بار طی چهار سال اخیر وارد کرانه شرقی رود «فرات» در شهر «الخفسه» شدند و تا 15 کیلومتر را تحت کنترل  گرفتند.
این پیشروی و به طور کل، پیشروی ارتش سوریه در مناطق شرقی استان حلب، احتمال درگیری میان این ارتش و ارتش ترکیه را به شدت افزایش داده است.
خبرگزاری فارس اما گزارش داده، توپخانه ارتش ترکیه گارد مرزی ارتش سوریه را در بخش غربی شهر «منبج» گلوله‌باران کردند! در این حمله، شماری از نیروهای ارتش سوریه کشته و زخمی شدند. همزمان با این حمله، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، عملیات «سپر فرات» ارتش ترکیه در منبج قطعی است و ارتش ترکیه پس از «الباب» قصد دارد این شهر را آزاد کند! شهر الباب اخیرا از سوی داعش به شبه نظامیان تحت حمایت ترکیه داده شد.
دولت ترکیه علاوه بر این اقدامات خصمانه، آب رود فرات را نیز بر روی مردم سوریه بست. این آب منبع اصلی آب مورد نیاز ساکنان شمال سوریه است.
پایگاه اینترنتی فرانسوی «ارت سورانفو» اما در واکنش به این اقدام ترکیه اعلام کرده، آب فرات از 23 فوریه (سوم اسفند) بسته شده و این اقدام باعث شده فعالیت همه بخش‌های تولید آب سد «تشرین» متوقف شود و ذخیره آب این سد به شدت کاهش یابد.
ارتش ترکیه مدعی است، از آغاز عملیات فرات تاکنون 425 شبه نظامی کرد را در شمال سوریه کشته است و هدف کشورش از اجرای عملیات در سوریه نیز عقب راندن شبه نظامیان کرد به آن سوی رود فرات است. ترکیه در این عملیات به جز کشتن شمار زیادی غیرنظامی و نظامی سوری موفقیتی نداشته است.
ترکیه حضور کردها در منبج را مانعی برای ایجاد مناطق حائل در مرز سوریه می‌داند. ایجاد مناطق حائل توطئه مشترک جدید واشنگتن و آنکارا است. واشنگتن قصد دارد پول اجرای این توطئه جدید را از کشورهای شیخ‌نشین خلیج فارس دریافت کند.
اعزام نیروی آمریکایی به سوریه
همزمان با تحرکات ارتش ترکیه در شمال سوریه، واشنگتن نیز حدود 400 تفنگدار آمریکایی تازه‌نفس را در حومه منبج سوریه مستقر کرد. به گزارش تسنیم، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد داعش، ضمن اعلام خبر فوق، از استقرار یگان توپخانه ارتش آمریکا در سوریه خبر داده و هدف از این اقدام را نیز سرعت بخشیدن به شکست داعش در «رقه» اعلام کرده است!
البته، هدف واقعی آمریکا از سرعت بخشیدن به این عملیات، جلوگیری از تسلط ارتش سوریه و مقاومت بر شهر «رقه» است.پیش از این نیز حدود 500 تفنگدار آمریکایی در استان‌های «حسکه» و «رقه» سوریه حضور داشته‌اند.
در همین حال، آمریکا اعلام کرده که قصد دارد ترکیه را در عملیات آزادسازی «رقه» مشارکت دهد، ولی سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرده که آنکارا هنوز در این‌باره تصمیمی اتخاذ نکرده است.
هرچند آنکارا و واشنگتن بر اساس منافع خود، قصد دارند در شمال سوریه «مناطق امن» ایجاد کنند، ولی بر سر کردهای سوریه، مقابل هم قرار گرفته‌اند و این شکاف، زمینه مساعد و مثبتی برای پیشروی ارتش سوریه در منطقه ایجاد کرده است.از رقه سوریه همچنین خبر رسیده جنگنده‌های آمریکایی با بمباران مناطق غیرنظامی در اطراف این شهر، 14 غیرنظامی را کشتند. چهار تن از جان‌باختگان، زن هستند.در واشنگتن نیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده، موضع کاخ سفید درباره سرنوشت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه تغییر نکرده است.آمریکا به همراه متحدانش، از سال 2001 جنگ تروریستی با هدف براندازی «بشار اسد» راه انداخت ولی تاکنون به هدفش نرسیده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: