جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
کد خبر: ۹۴۸۹۴
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۹
«بعد از برجام، بدهی خارجی کشور 33 درصد بیشتر و ذخایر ارزی کمتر شده است»به گزارش مشرق بر اساس آمار جدید بانک مرکزی، بعد از برجام نزدیک به 1/9 میلیارد دلار بر بدهی‌های خارجی کشور افزوده شده و ذخایر ارزی بانک مرکزی هم بیش از 6 میلیارد دلار کاهش یافته است.
براساس این آمار در ابتدای زمستان سال 94 و قبل از اجرای برجام، مجموع بدهی‌های خارجی کشور 5 میلیارد و 675 میلیون دلار بود؛ اما این رقم در پایان خردادماه امسال و بعد از اجرای برجام به 7 میلیارد و 571 میلیون دلار افزایش یافت که بیانگر رشد حدودا 1/9 میلیارد دلاری (33 درصد) است.
البته بانک مرکزی در زیر جدول بدهی‌های خارجی کشور این توضیح را هم آورده است که «با احتساب معوقه‌ها به مبلغ 2531  میلیون دلار، کل بدهی‌های خارجی کشور در مقطع پایان خرداد ماه 1395 معادل 10102 میلیون د‌لار می‌باشد.»
در صورت محاسبه رقم 10/1 میلیارد دلار به عنوان بدهی‌های خارجی کشور در پایان خردادماه و مقایسه آن با رقم ابتدای زمستان 94 و قبل از برجام 5/675 میلیارد دلار می‌توان گفت بدهی‌های خارجی کشور پس از برجام 78 درصد صعود کرده است.
از سوی دیگر، بانک مرکزی اعلام کرد که در سه ماهه اول امسال، 6 میلیارد و 171 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بین‌المللی ایران کاسته شده است.
این در حالی است که در سال 1391 و در اوج تحریم‌های اقتصادی در دولت قبل، ذخایر ارزی بین‌المللی ایران 12/2 میلیارد دلار افزوده شده بود.
مجموع این آمار و ارقام، از آثار منفی برجام بر حساب‌های خارجی کشور حکایت دارد. این در حالی است که انتظار می‌رفت با تحقق وعده‌های دولتمردان درباره برجام و رفع تحریم‌ها، ذخایر ارزی کشور وضعیت مطلوبی پیدا کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: