يکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
کد خبر: ۹۴۸۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۷
با وجود آنکه پارلمان ونزوئلا به برکناری رئیس‌جمهور این کشور رأی داد اما دادگاه عالی ونزوئلا این اقدام نمایندگان پارلمان را «غیرقانونی» خوانده است.به گزارش تسنیم، پارلمان ونزوئلا، که تحت کنترل مخالفان دولت است، دوشنبه ‌شب با تصویب قانونی، به برکناری «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور رأی داد. به‌رغم تصویب این قانون در پارلمان، ولی این قانون «قدرتی» ندارد و موضوع «برکناری رئیس‌جمهور» در قانون اساسی این کشور مورد تصریح قرار نگرفته است.
طبق گزارش‌های منتشر شده، نمایندگان پارلمان، «مادورو» را به «کوتاهی در انجام وظایف» متهم کرده و مسئولیت «وضعیت خطرناک کشور» را متوجه او دانسته‌اند. نمایندگان پارلمان ونزوئلا حتی خواستار برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری شده‌اند. «لویزا اورتیگا لوبیز» دادستان کل ونزوئلا، اواخر اکتبر گذشته (مهر ماه) گفته بود: «حتی در صورت سلب رأی اعتماد از رئیس‌جمهور، این قانون تنها می‌تواند در ارتباط با معاونان رئیس‌جمهور و وزراء اجرایی شود.»
در مقابل، دادگاه عالی ونزوئلا با «غیرقانونی» خواندن این اقدام پارلمان، در بیانیه‌ای تصریح کرده «بر اساس ماده 336 قانون اساسی از نمایندگان پارلمان خواسته شد دست از تسویه حساب سیاسی با رئیس‌جمهور بردارند و اسنادی را تصویب نکنند که از دایره اختیارات قانونی‌ آنها خارج است.»
 مخالفان ونزوئلا با توجه به بحران فزاینده از جمله کمبود غذا و دارو، قطع مکرر برق و تورم، به ‌دنبال عزل رئیس‌جمهور هستند. ونزوئلا بیشترین ذخایر نفت جهان را دارد، اما به‌دلیل سقوط بهای جهانی نفت در یک سال و نیم گذشته درآمدهای این کشور به شدت کاهش یافته است. در این بین گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه، بخشی از بحران اقتصادی حاکم بر این کشور از سوی جریان‌های غربگرا بر ونزوئلا تحمیل می‌شود!نام:
ایمیل:
* نظر: