دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
کد خبر: ۵۳۲۲۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۰
یک مسئول:
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از رفع ممنوعیت صادرات محصولات پروتئینی به عراق خبر داد.

جهانبخش سنجابی شیرازی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت صادرات محصولات لبنی و پروتئینی ایران به عراق اظهار کرد: وقفه جدی برای صادرات لبنیات به عراق وجود نداشته است و تنها بخشی که اخیرا برای صادرات به عراق با مشکلات روبرو شد و حل آن حدود یک ماه و نیم زمان برد، مربوط به محصولات پروتئینی می‌شود.
وی ادامه داد: چون مواد پروتئینی و محصولات لبنی در یک گروه تعرفه‌ای در نظر گرفته می‌شوند اینگونه به نظر رسید که صادرات لبنیات به عراق دچار مشکل شده است اما در حوزه مواد پروتئینی به دنبال گزارش آنفلوآنزای مرغی در یکی از استان‌های شمالی کشور، عراق واردات مرغ، تخم‌مرغ و فرآورده‌های گوشتی از ایران را ممنوع اعلام کرد و این ممنوعیت تا پنجم آگوست ادامه داشت که خوشبختانه با پیگیری‌هایی که صورت گرفت این مشکل برطرف شد.
سنجابی افزود: سازمان جهانی بهداشت دام نیز پاک بودن مناطق شمالی کشور را از بیماری آنفلوآنزای طیور اعلام کرد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه صادرات محصولات پروتئینی به عراق به حالت عادی بازگشته است، عنوان کرد: از 9 آگوست یعنی از حدود 10 روز پیش فرآیند صادرات محصولات پروتئینی به عراق به وضعیت عادی برگشته است و خوشبختانه چشم‌انداز مثبتی با توجه به نیازهای درون عراق در این زمینه وجود دارد.
دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق عنوان کرد: البته تغییراتی با توجه به سخت‌گیری‌ها در نقاط صفر مرزی، تغییر اولویت و قدرت خرید مردم در زمینه صادرات لبنیات به عراق به وجود آمده است. همچنین با توجه به اینکه بخشی از بازار عراق به خرید محصولات داخلی این کشور گرایش پیدا می‌کند افت مقطعی صادرات به عراق طبیعی است اما با این حال و با وجود فضاسازی‌هایی که رقبای ما به صورت ضد تبلیغات در عراق انجام می‌دهند، خوشبختانه به جز یک مقطع کوتاه، دچار افت صادرات نشدیم و آهنگ صادرات لبنیات به عراق را حفظ کردیم.
سنجابی شیرازی همچنین به آخرین آمارهای صادراتی محصولات لبنی ایران به عراق اشاره کرد و گفت: سال گذشته حدود 180 میلیون دلار صادرات محصولات لبنی به عراق داشتیم؛ یعنی به طور متوسط ماهانه حدود 15 میلیون دلار صادرات لبنیات به عراق صورت گرفته است اما آخرین آمارها از وضعیت صادرات لبنیات در پنج ماه اول امسال عددی حدود 70 میلیون دلار را نشان می‌دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: