سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
کد خبر: ۱۶۹۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۳
رئیس قوه قضائیه دستور ویژه در مورد احکام صادره در برخی پرونده‌های اخیر را صادر کرد.به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دستور ویژه‌ای در خصوص احکام صادره در برخی پرونده‌های اخیر صادر کرد.
براساس این گزارش، وی در خصوص آرا صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد.
توضیحات سخنگوی دستگاه قضا درباره دستور رئیسی
سخنگوی قوه قضائیه در توضیح دستور اخیر رئیس دستگاه قضا گفت: در رابطه با پرونده کارگران هفت‌تپه و قرار بازداشت‌های طولانی برای این متهمان، قرار منع تعقیب برای همه 41 کارگر در تجمع غیرقانونی صادر شده است.
به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی اظهار داشت: پرونده‌ای که بابت شرکت جمعی از کارگران در تجمع غیر قانونی و اخلال در نظم عمومی در استان خوزستان تشکیل شده بود 41 متهم داشته که در مورد تمامی آنها قرار منع تعقیب صادر شده است.
اسماعیلی پیرامون پرونده هفت نفر از متهمان دیگر که پرونده آنها در سال 1397 از استان خوزستان برای رسیدگی به استان تهران ارسال شد و اخیرا در یکی از شعب دادگاه انقلاب رسیدگی، رأی بدوی صادر شده، گفت: اولا به محض صدور رأی، ریاست قوه قضائیه دستور داده‌اند در مرحله تجدید نظر در اسرع وقت رسیدگی عادلانه و منصفانه صورت پذیرد، ثانیاً رأی صادره همانگونه که از دستور ریاست قوه قضائیه استنباط می‌شود غیر قطعی بوده و اظهار نظر و داوری باید پس از صدور حکم قطعی انجام شود. ثالثاً ادعای محکومیت برخی افراد به مجازات‌های 17 یا 18 سال حبس صحت نداشته و حداکثر مجازات متهمان اصلی پرونده هفت سال و برای برخی دیگر پنج سال است؛ رابعاً، اقدامات مندرج در دادنامه در زمره اتهامات امنیتی است.
سخنگوی دستگاه قضا تأکید کرد: رویکرد
قوه قضائیه در دوره جدید این است که باید میان مفسدان اقتصادی و قشر ضعیفی همچون کارگر که در اثر فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی حتی دست به اقدامات مجرمانه می‌زند، تفکیک جدی قائل شد و با گروه اول در نهایت قاطعیت و با اشد مجازات برخورد کرد، اما درخصوص گروه دوم باید با تسامح و رأفت برخورد کرد.
وی ادامه داد: رئیس قوه قضائیه بر شنیدن صدای کارگران تأکید دارد و معتقد است به جای برخوردهای شدید قضایی و امنیتی باید زخم را علاج و مشکلات کارگری و معیشتی را مرتفع کرد تا حتی اگر کسانی خواستند از این فضا برای اغراض آلوده خود سوء استفاده کنند زمینه سوء استفاده برای آنها وجود نداشته باشد؛ براین اساس نیز دیدار با کارگران و شنیدن مشکلات و مطالبات آنها جزو برنامه‌های آیت‌الله رئیسی در سفرهای استانی بوده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: