جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
کد خبر: ۱۶۷۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶
جهانگیری در دیدار با رئیس‌جمهور ‌ترکمنستان تأکید کرد
معاون اول رئیس‌جمهور با‌ اشاره به نزدیکی دیدگاه‌ها و ‌اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و ‌ترکمنستان در زمینه‌های مختلف، گفت: توسعه همکاری‌های تهران- عشق‌آباد به نفع پیشرفت و توسعه منطقه است.
اسحاق جهانگیری پیش از ظهر دیروز در دیدار قربانقلی بردی محمدوف رئیس‌جمهور‌ ترکمنستان، از برگزاری خوب نخستین مجمع اقتصادی خزر به میزبانی این کشور تقدیر کرد و گفت: این همایش فرصتی برای تبادل دیدگاه‌های کشورهای عضو و گامی‌در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و چندجانبه است.
معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه زمینه‌های فراوانی برای همکاری کشورهای ساحلی خزر وجود دارد افزود: کشورهای عضو مجمع اقتصادی خزر باید با شناسایی و رفع موانع پیش رو، ظرفیت‌های همکاری فیمابین را بیش از پیش فعال کنند.
جهانگیری با‌ اشاره به سخنان رئیس‌جمهور ‌ترکمنستان در مجمع اقتصادی خزر درخصوص مرز مشترک میان کشورهای عضو و وجود زمینه توسعه ‌ترانزیت، خاطرنشان کرد: کشورهای عضو باید با فعال کردن ظرفیت‌های موجود، بسترهای لازم برای توسعه مناسبات تجاری فیمابین را فراهم کنند.
معاون اول رئیس‌جمهور همچنین بر ضرورت توسعه همکاری‌های بانکی دو کشور تأکید کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم با رفع موانع پیش روی روابط بانکی، مسیر توسعه همکاری بخش خصوصی دو کشور را بیش از گذشته هموار کنیم.
رئیس‌جمهور ‌ترکمنستان نیز در این دیدار با قدردانی از حضور هیئت ایرانی در مجمع اقتصادی خزر، ضرورت گسترش روابط‌ و توسعه مناسبات تهران- عشق‌آباد را یادآور شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، قربانقلی بردی محمدوف با‌ اشاره به‌وجود مرز مشترک دریایی دو کشور، گفت: ایران و ‌ترکمنستان می‌توانند در پروژه‌های مشترک انرژی در حوزه دریای خزر همکاری‌های فیمابین را گسترش
دهند.
وی با تأکید بر اینکه ‌ترکمنستان اهمیت فراوانی برای روابط خود با جمهوری اسلامی ‌ایران قائل است خاطرنشان کرد: عشق‌آباد علاقه‌مند است مناسبات خود را با تهران در همه زمینه‌ها گسترش دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: