سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
کد خبر: ۱۴۶۴۶۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۸
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم برای سال ۹۸ را ۱۵۸۰ تومان اعلام کرده که نمایندگان مجلس به پایین بودن این قیمت اعتراض کردند.
عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان اینکه قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم برای سال ۹۸ که از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده ۱۵۸۰ تومان است، افزود: این قیمت در مقایسه با تورم بسیار پایین است و اعضای کمیسیون به این نرخ اعتراض کردند. در حالی که پیش‌بینی می‌شود تورم کشور تا سال آینده به ۴۰ درصد برسد، قیمت پیشنهادی ۱۵۸۰ تومان پایین است.
وی ادامه داد: براساس قانون خرید تضمینی میزان افزایش نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید براساس میزان تورم باشد. دولت در سال‌های گذشته هم قانون خرید تضمینی را نقض کرد و علاوه‌بر اینکه قیمت محصولات کشاورزی را در زمان خودش اعلام نکرد، بلکه نرخ آن را نیز با میزان تورم جامعه محاسبه نکرد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: دولت باید بداند که ارزش تولید داخل چقدر برای کشور با ارزش است، چرا که اگر بخواهیم محصولی مانند گندم را وارد کنیم با ارز نیمایی حدود ۲۶۰۰ تومان برای کشور تمام می‌شود. چرا دولت حاضر نیست حداقل کیلویی دو هزار تومان برای کشاورز بپردازد؟!پاپی‌زاده تأکید کرد: کشور ۹۵ درصد دانه‌های روغنی مورد نیاز را وارد می‌کند، همچنین در تأمین نهاده‌های دامی نظیر ذرت نیز به شدت وابسته‌ایم، اگر حمایت از کشاورز صورت گیرد و نرخ‌های خرید تضمینی به موقع و مناسب اعلام شود، یعنی حداقل قانون رعایت شود، بخش زیادی از آن در داخل تولید خواهد شد و نیاز به واردات و خروج ارز از کشور به ویژه در شرایط تحریم نخواهیم داشت.گفتنی است، محمود حجتی؛ از ارائه نرخ‌های پیشنهادی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به دولت خبر داد و گفت: منتظر تصویب در دولت و اعلام از سوی سازمان برنامه و بودجه است. سال زراعی گذشته یعنی سال جاری 9/5 میلیون تن گندم از کشاورزان به نرخ تضمینی خریداری شد.نام:
ایمیل:
* نظر: