چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۳
کد خبر: ۱۳۲۵۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
یک نماینده مجلس:
به گفته یکی از نمایندگان مجلس ۲ خودروساز بزرگ کشور با احتکار ۹۰ هزار خودرو و امتناع از عرضه آن به بازار، موجب گرانی خودرو شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، به دنبال نوسانات ارزی شدید در ابتدای امسال، برخی تولید‌کنندگان بخش‌های صنعتی با خودداری از عرضه کالا به بازار، افزایش قیمت‌ تولیدات خود را رقم زدند.
براین اساس تولید‌کنندگان خودرو هم با افزایش قیمت دلار اقداماتی برای افزایش قیمت تولیدات خود انجام دادند به عنوان مثال در حالی که  شرکت خودروسازی سایپا در مورخ 97/2/4 برای خریداران خودروهای پیش‌فروش خود دعوت‌نامه صادر کرده تا خریداران مابه‌التفاوت وجه خرید خودرو را تا تاریخ 97/2/15 براساس بخشنامه 97/2/4 پرداخت و سپس خودرو خود را تحویل بگیرند در اقدامی متناقض با حقوق شهروندی با صدور بخشنامه‌‌ای در مورخ 97/2/8 بخشنامه قبلی را باطل کرده و با افزایش حدود 10 درصدی قیمت خودروها در بخشنامه جدید از مشتریان خواسته تا نسبت به تکمیل وجه خودرو اقدام کنند.
علی انصاری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این رابطه گفت: اعضای کمیسیون نامه‌ای به وزیر صنعت ارسال کرده‌اند و در آن خواستار شده‌اند که به موضوع افزایش قیمت‌ خودروهای پیش‌فروش رسیدگی شود.
گفتنی است نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از اقدام دیگر  دو خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا و ایران خودرو در احتکار 90 هزار خودرو خبر داد که منجر به افزایش قیمت خودرو شده خبر داده است.
قاضی‌پور با انتقاد از افزایش قیمت خودروهای تولید داخل اعلام کرد: شرکت خودروسازی سایپا 60 هزار خودرو و شرکت ایران خودرو 30 هزار خودرو  را احتکار کرده‌اند و از عرضه به بازار امتناع می‌کنند.
وی با بیان اینکه خودروسازان در سال گذشته با دلار 3 هزار و 200 تومانی خودروهای خود را تولید کرده‌اند، گفت: این خودروسازان از پیش فروش خودرو خود با قیمت دلار 3 هزار و 200 تومانی امتناع کرده‌اند تا خودروهای خود را با دلار 4 هزار و 200 تومانی بفروشند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد: اگرچه اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص گران شدن یا گران نشدن قیمت خودرو با یکدیگر اختلاف نظر دارند اما طرح تحقیق و تفحص از خودروسازی‌ها توسط این کمیسیون آماده شده تا برای رای‌گیری در صحن مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هر گونه افزایش قیمت خودرو را در سال حمایت از کالاهای ایرانی محکوم می‌کند گفت: خودروهای احتکار شده باید به بازار عرضه شوند تا بازار اشباع شده و از افزایش قیمت‌ها خودداری شود.نام:
ایمیل:
* نظر: