چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۶
کد خبر: ۱۳۲۴۸۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۶
تخصیص 8 میلیارد تومان دیگر از سوی هیئت وزیران
هیئت دولت 18 اردیبهشت ماه مصوبه‌ای گذرانده که نشان می‌دهد با گذشت 9 ماه از تحلیف روحانی، حداقل 15 میلیارد تومان از محل بودجه پیش‌بینی نشده دولت برای این مراسم در نظر گرفته شده بدون آنکه توضیحی درباره علت آن بیان شود.

به گزارش مشرق، یک مراسم تحلیف در سال گذشته، چقدر می‌تواند هزینه داشته باشد؟ رقم آن چقدر است و تخصیص بودجه از بیت‌المال برای تسویه فاکتورهای پیدا و پنهان آن تا کجا ادامه خواهد داشت؟ این‌ها سوالاتی است که سلسله مصوبات دولت برای تامین هزینه‌های ناشی از تحلیف سال گذشته ریاست جمهوری دوازدهم، جوابی برای آن ندارند اما مشخص است هزینه اقامت، پذیرایی و... هیئت‌های خارجی حاضر در این مراسم تحلیف ریاست محترم جمهوری آنقدر قابل توجه بوده که تا اردیبهشت امسال نیز صدور مصوبه برای تعیین محل تامین آنها ادامه دارد.
اولین سند در این خصوص مربوط به یکم مرداد سال ۹۶ بود که بر اساس مصوبه هیئت وزیران، نسبت به «اختصاص ۳ میلیارد تومان برای تأمین هزینه سفر و اقامت هیئت‌های خارجی در ایران» اقدام شده است و آن‌طور که در متن تصویب‌نامه هیئت وزیران بر می‌آید، دولت با اختصاص ۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات و ردیف بودجه «هزینه‌های پیش‌بینی نشده-کمک» به منظور تامین هزینه‌ سفر هیئت‌های خارجی موافقت کرده است و بررسی‌ها نشان می‌داد، این اولین بار طی سال‌های اخیر بود که وزارت امور خارجه تحت عنوان «تامین هزینه سفر هیئت‌های خارجی» به کشور، مازاد اعتباری علاوه ‌بر آنچه در بودجه سالانه وزارت امور خارجه بدین منظور اختصاص داده می‌شود، درخواست بودجه کمکی می‌کند.
لیست منتشر شده در سال گذشته نشان می‌دهد در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم، هیئت‌های سیاسی کشورها و دولت‌های خودمختار حاضر بودند. از جمله هیئت‌ها و نمایندگانی از: زیمبابوه، لستو، ماداگاسکار، مالی، ‌تانزانیا، زنگبار، مرسکسور، غنا، سوازیلند، اوگاندا، ساحل عاج، غنا،  گینه، سائوتومه و پرنسیپ، توگو،گابن، دماغه سبز، سورینام، گویان، گامبیا، مونته نگرو، نامیبیا.
اما بررسی‌ها نشان می‌دهد علاوه‌بر هزینه‌های انجام شده در قالب بودجه ۹۶ و اعتبار اضافی مصوب در اول مرداد ماه سال گذشته، هیئت دولت در جلسه ۲۷ اسفندماه سال گذشته خود به پیشنهاد وزارت خارجه و تایید سازمان برنامه و بودجه، مبلغ ۴۰ میلیارد ریال دیگر به صورت هزینه ای، از محل اعتبارات ردیف ۵۱۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور تحت عنوان «هزینه‌های پیش‌بینی نشده- کمک» در اختیار وزارت خارجه قرار داده تا بخش دیگری از هزینه‌های برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری را پوشش دهد.
این مصوبه در آخرین روز کاری سال گذشته یعنی ۲۸ اسفند ماه، توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به وزارت خارجه، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است تا امکان هزینه کرد آن در سال گذشته و طبق قانون بودجه سال ۹۶، فراهم باشد.
شاید تصور می‌شد که با اختصاص این 70 میلیارد ریال، پرونده مذکور مختومه می‌شود اما بررسی‌های جدید حکایت از آن دارد که هیئت وزیران در جلسه 16 اردیبهشت ماه سال 1397 خود به پیشنهاد وزارت خارجه، مبلغ 80 میلیارد ریال دیگر به صورت هزینه‌ای و از محل اعتبارات جزء 1 ردیف 510000 قانون بودجه سال 1397 کل کشور تحت عنوان «هزینه‌های پیش‌بینی نشده-کمک» به منظور تادیه بدهی برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در اختیار وزارت خارجه قرار داده است.
این مصوبه در تاریخ 19 اردیبهشت ماه و با شماره 17217 از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس ‌جمهور به وزارت خارجه، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده تا نشان دهد حداقل با گذشت حدود 9 ماه از مراسم، نحوه هزینه کرد و مدیریت اعتبارات موجود، در دولت و وزارت خارجه با ابهامات و سوالات فراوانی همراه است و بهتر است نهادهای نظارتی، از وزیر خارجه بخواهند علت اختصاص 15 میلیارد تومان هزینه اضافی و افزون بر بودجه جاری دستگاه‌ها، برای یک مراسم تحلیف را توضیح دهد.
بر اساس یک عرف رسانه‌ای، هنگامی که بحث و جدل‌های بیهوده‌ای در مجلس شورای اسلامی رخ می‌دهد، با محاسبه بودجه مجلس و تقسیم آن بر دقایق هدر رفته، این موضوع به نمایندگان یادآوری می‌شود که میلیون‌ها تومان از بیت‌المال صرف این دقایق کوتاه شده و حال بهتر است هزینه‌های تحلیف را نیز محاسبه کرده و بگویند، دقیقه‌ای چند تومان، صرف این مراسم شده است؟!


نام:
ایمیل:
* نظر: