شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱
کد خبر: ۱۲۸۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۴
«دونالد ترامپ» دیروز تیلرسون وزیر خارجه آمریکا را برکنار و «مایک پومپئو» رئیس‌آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) را به جای وی به این سمت منصوب کرد. پیش از این بسیاری از مقامات کاخ سفید یا استعفا کرده‌‌اند یا برکنار شده‌اند.

با برکناری «تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا تعداد اخراجی‌ها و استعفاهای دولت ترامپ از زمانی که وی قدرت را در کاخ سفید به دست گرفته به رقم جالب 38 نفر رسید! یعنی تقریبا هر 20 روز یک نفر! تنها در 7 ماه نخست حضور ترامپ در کاخ سفید، شمار افرادي که برکنار يا استعفا کرده‌اند به 15 نفر رسید که در میان آنها چند تن از مقامات اصلي که در مراسم اداي سوگند در کنار وي بوده‌اند نیز به چشم می‌خورد.تیلرسون وزیرخارجه آمریکا که دیروز از سوی ترامپ برکنار شد را باید ارشدترین فردی دانست که طی یک سال گذشته از تیم ترامپ جدا می‌شود. پیش از این رسانه‌های آمریکایی اعلام کرده بودند که ترامپ تیلرسون را نمی‌خواهد!
زمزمه‌های استعفای تیلرسون از یک سال پیش مطرح بود. در مدت یک سالی که تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بود در پرونده‌های مختلف از جمله توافق هسته‌ای با ایران و پرونده روسیه، با ترامپ اختلاف نظر داشت و تقریبا هر ماه شایعاتی از احتمال برکناری وی منتشر می‌شد. این شایعات ۶ ماه پیش، یعنی زمانی که رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند تیلرسون ترامپ را «کودن» خوانده، به اوج رسید. ترامپ دیروز در توئیتر خود نوشت: به جای تیلرسون «مایک پمپئو» رئیس‌سیا را به عنوان وزیر خارجه منصوب کرده است. وی چه زمان فعالیت به عنوان نماینده کنگره و چه در منصب ریاست سیا گرایشات به شدت ضد ایران داشته است. از همان زمان که گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه احتمالا پومپئو سکان دستگاه دیپلماسی آمریکا را به دست می‌گیرد، مطرح شد. ترامپ بارها از پوپمئو تمجید کرده و گفته بود او در سیا «عملکرد فوق‌العاده‌ای» داشته است. ترامپ همچنین «جینا هاپسل» معاون پومپئو را به عنوان رئیس‌ جدید سازمان سیا انتخاب کرده است. وی اولین زنی است که رئیس ‌سیا می‌شود.نام:
ایمیل:
* نظر: