شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۳
کد خبر: ۱۲۸۴۴۴
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای 290 هزار متر هکتار آبیاری تحت فشار در سال 96 رقمی حدود یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده است.

علی‌مراد اکبری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد آخرین وضعیت اجرای طرح‌های آبیاری نوین در سال 96 اظهار کرد: امسال حدود 290 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در حال اجرا داریم که امیدواریم تا پایان سال مالی یعنی تیر ماه 97 این طرح‌ها به اتمام برسد. به ازای اجرای هر هکتار آبیاری تحت فشار چهار هزار مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود که طبق یک محاسبه سرانگشتی می‌توان گفت، یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب در این حوزه صرفه‌جویی شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که چه فکری برای کشت نشدن محصولات آب‌بری همچون هندوانه در استان‌های کم‌آب مانند سیستان و بلوچستان یا خراسان رضوی کرده‌اید، گفت: ما نمی‌توانیم به کشاورز بگوییم که هیچ محصولی را کشت نکند، بلکه سیاست ما این است که کشت گیاهان آب‌بر را به فضاهای کنترل شده (گلخانه) ببریم و اکنون توسعه گلخانه‌های کشور به شدت در حال اجراست.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی افزود: سعی کرده‌ایم، تا گیاهان آب‌بر و ردیفی مانند سبزی و صیفی را از تحت ‌آبیاری تیپ (نواری) با راندمان 90 درصد کشت کنیم که اکنون در جیرفت، بندرعباس و بوشهر تمام اراضی که در عرصه تولید صیفی و سبزی فعالند از سیستم میکرو استفاده می‌کنند.
اکبری استفاده از مالچ‌پاشی در بین مزارع برای کاهش سطح تبخیر را یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی عنوان کرد و ادامه داد: اگر گیاهانی همچون هندوانه و خربزه که آب‌بری‌شان زیاد است در فضای کنترل شده تولید شوند، اقتصادی است و جای نگرانی ندارد.
وی در پاسخ به اینکه میزان بارندگی‌ نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته که در کشت محصولات مؤثر است، گفت: تا دو هفته اخیر میزان بارندگی‌ها 30 تا 35 درصد منفی بوده است، اما در اسفند ماه بارش‌های خوبی داشته‌ایم که امیدواریم وضعیت بهبود یابد، در نهایت باید گفت استان‌هایی که بین 10 تا 15 میلی‌متر بارندگی دارند، معمولاً نفوذ عمقی خوبی دارند که برای کشت برخی محصولات می‌توان از آن بهره برد.نام:
ایمیل:
* نظر: