يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۹
کد خبر: ۱۲۳۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۶
براساس گزارش گمرکواردات کالای ایران از اکثر کشورهای اروپایی در ۹ ماه امسال به شدت افزایش پیدا کرده است.
 به گزارش مشرق، مطابق آمارهای گمرک، رشد واردات کالای ایران از کشورهای اروپایی به مراتب از رشد صادرات کالای ایران به این کشورها، بیشتر بوده است. خصوصا آنکه برخی کشورهای اروپایی در ۹ ماه امسال واردات کالا از ایران را به شدت کاهش داده و صادرات به کشورمان را سرعت
 بخشیده‌اند.
به عنوان مثال واردات ایران از انگلیس در ۹ ماه سال جاری ۱۱۷ درصد بیشتر شده اما در مقابل، صادرات کالای ایران به این کشور فقط 10/9 درصد افزایش پیدا کرده است. به عبارتی آهنگ رشد واردات ایران از انگلیس۱۰ برابر رشد صادرات به این کشور
 بوده است.
واردات ایران از اسپانیا نیز در مدت مذکور 25/1 درصد رشد کرده، در حالی که صادرات کشورمان به اسپانیا 44/2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر هم شده است.
در مورد ایتالیا نیز صادرات ایران به این کشور 26/3 درصد کمتر شده و در مقابل واردات ایران 29/5 درصد بیشتر
شده است.
بلغارستان، ترکیه، لهستان و هلند نیز از جمله کشورهای اروپایی هستند که در ۹ ماه ۱۳۹۶ کالاهای کمتری از ایران وارد کرده‌اند اما توانسته‌اند صادرات خود به کشورمان را در حد قابل توجهی افزایش دهند.
فرانسه نیز با سرعت دوچندان صادرات کالا به ایران را افزایش داده است. در ۹ ماه امسال صادرات فرانسه به ایران ۶۶ درصد بیشتر شده است؛ آن هم در حالی که واردات این کشور از ایران ۳۵ درصد رشد کرده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: