شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
کد خبر: ۱۲۰۴۰۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۲
وزارت جهادکشاورزی:


مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به یک میلیون و ۸۹۴ هزار تن پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی طرح استمرار در کشور تولید شود.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، حسین اصغری افزود: پیش‌بینی تولید پیاز ۳۶۴ هزار تن و سیب زمینی طرح استمرار ۲۰۷ هزار تن است.
اصغری میزان تولید گوجه فرنگی طرح پاییزه و زمستانه امسال را حدود یک میلیون و ۳۲۳ هزار تن برآورد کرد.
وی گفت: کشت سه محصول پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی طرح استمرار با هدف تامین بازار در فصل پاییز و زمستان در مناطق گرم جنوب کشور و دراستان‌های خوزستان، جنوب کرمان و فارس،بوشهر و سیستان و بلوچستان برنامه‌ریزی می‌شود.
اصغری ادامه داد: برنامه ابلاغی ما برای کشت امسال پیاز طرح استمرار پاییزه در سطح ۱۰ هزار و ۶۲۰ هکتار و سیب زمینی طرح استمرار ۶۷۳۰ هکتار برنامه بود که در مورد پیاز تقریبا ۹۶ درصد و سیب زمینی ۸۲ درصد آن تحقق یافته است.
وی اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش‌ها تا کنون پیاز طرح استمرار در سطح ۱۰ هزار و ۲۱۳ هکتار و سیب زمینی بیش از ۵۵۵۰ هکتار کشت شده است.
وی برنامه ابلاغی برای کشت گوجه فرنگی طرح پاییزه و زمستانه را ۳۲ هزار و ۲۹۰ هکتار عنوان کرد و گفت: از این میزان 98/7 درصد تحقق یافته که در سطح ۳۱ هزار و ۸۸۵ هکتار می‌باشد.
مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت با اذعان به اینکه برای صادرات محصولات سبزی، صیفی و جالیزی محدودیتی وجود ندارد، اظهار داشت: در شش ماه سال جاری یک میلیون و ۴۴۰ تن انواع محصولات سبزی و صیفی و جالیزی به ارزش ۴۲۹ میلیون دلار از کشور صادر شده و در مورد محصولاتی مانند هندوانه، خربزه و سبزیجات تازه افزایش صادرات داشتیم.
اصغری گفت: با توجه به محدودیت منابع پایه آب و خاک کشور و فسادپذیر بودن محصولات سبزی و صیفی باید تلاش شود آنچه تولید می‌کنیم خوب مصرف شود و کیفیت بسته بندی‌ها نیز بهبود یابد تا در تامین امنیت غذایی موفق باشیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: