جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۳
کد خبر: ۱۱۸۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۸
وزیر خارجه قطر:
وزیر خارجه قطر با اشاره به اینکه ایران همسایه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است، تأکید کرد که ما منافع مشترکی با ایران داریم.محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر می‌گوید که اتخاذ هرگونه رفتار تنش‌آمیز بین عربستان و ایران احتمالا به ایجاد بحران جدیدی منجر می‌شود که منطقه تاب تحمل آن را ندارد.
آل ثانی در مصاحبه با شبکه تی آر تی ترکیه افزود که ایران همسایه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است و ما منافع مشترکی با آن داریم و بایستی بحران به وجود آمده نیز از طریق گفت‌وگو حل شود.
وزیر خارجه قطر تصریح کرد که کشورهای محاصره‌کننده قطر دست از تشدید تنش با قطر برنداشته‌اند و همچنان با گفت‌وگو مخالفت می‌کنند در حالی‌که منطقه در وضعیت متشنج، کشمکش و اظهارنظرهای تنش‌آمیز بسر می‌برد.
آل ثانی بر ضرورت پرهیز از ایجاد بحران‌های جدید بدون وجود استراتژی خروج از این بحران‌ها تأکید کرد.
وی گفت که میانجی‌گری کویت همچنان اصل و اساس حل بحران قطر است که از حمایت بین‌المللی نیز برخوردار است و ما آمادگی خود را برای گفت‌‌وگو اعلام کرده‌ایم اما کشورهای محاصره‌کننده قطر با گفت‌وگو مخالفت کرده و روش‌های غیرقابل قبولی را در پیش گرفته‌اند.
به گزارش فارس، وزیر خارجه قطر اظهار داشت که منشور شورای همکاری خلیج‌فارس از اهمال آشکار رنج می‌برد و بایستی این منشور اصلاح شود.
وی ضمن ابراز امیدواری برای بازگشت اعتماد به شورای همکاری خلیج‌فارس گفت که البته این اعتماد هرگز همانند سابق نخواهد شد مگر اینکه معیارهای روشن و شفافی داشته باشد.
آل ثانی همچنین با اشاره به کثرت طرف‌های بحران لبنان، اوضاع این کشور را دارای حساسیت خاص برشمرد و بر عدم مداخله در امور داخلی لبنان تأکید کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: