جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
کد خبر: ۱۱۸۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵
بر اساس آمارهای رسمی
بانک مرکزی از موج کم‌سابقه گرانی مواد غذایی و کالاهای اساسی خبر داد.به گزارش مشرق - بر اساس آمار بانک مرکزی، قیمت هر شانه دو کیلویی تخم مرغ در یک سال اخیر چهار هزار تومان افزایش پیدا کرده و از کیلویی ۹ هزار تومان در آبان سال ۹۵ به بیش از ۱۳ هزار تومان در آبان امسال رسیده است. کره پاستوریزه نیز در این مدت ۱۱ هزار تومان (۴۶‌درصد) گران شده و از هر کیلو ۲۴هزار تومان به ۳۵ هزار تومان رسیده است.
بر اساس آمار بانک مرکزی، قیمت انواع میوه‌ نیز در یک سال اخیر به شدت افزایش پیدا کرده به طوری که سیب قرمز از آبان سال گذشته تا آبان امسال هر کیلو ۹۰۰ تومان گران شده است. گرانی پرتقال در این مدت هر کیلو ۱۸۸۰ تومان (معادل ۴۲درصد) بوده و از ۴۴۸۰ تومان به ۶۳۶۰ تومان رسیده است. نارنگی نیز در یک سال اخیر هر کیلو ۱۴۲۰ تومان (۳۶ درصد)، لیموشیرین ۱۱۲۰ تومان (۲۷ درصد)، انار ۲۰۰۰ تومان (۴۰ درصد)، انگور ۱۸۲۵ تومان (۳۵ درصد) و کیوی هر کیلو ۲۴۵۰ تومان (۵۴ درصد) گران شده است.
بر اساس گزارش بانک مرکزی، در یک سال اخیر هر کیلو خیار ۵۷۰ تومان، گوجه فرنگی ۴۲۵ تومان، بادمجان ۱۰۰۰ تومان، کدو سبز ۶۴۰ تومان، سیب زمینی ۶۳۰ تومان، پیاز ۹۵۰ تومان و سبزی‌های برگی ۵۴۰ تومان گران شده‌اند.
موج گرانی به بازار گوشت هم رسیده به طوری که هر کیلو گوشت گوسفندی از 39 هزار و ۷۰۰ تومان در آبان ۹۵ به 46 هزار و ۵۰۰ تومان در آبان ۹۶ رسیده که رشد ۶۸۰۰ تومانی نشان می‌دهد. گوشت گوساله نیز در این مدت پنج هزار تومان گران شده است. مطابق این گزارش هر کیلو چای هم در یک سال اخیر چهار هزار و 50  تومان گران شده است.
در همین حال خبرگزاری ایسنا گزارش داد: بازار میوه نسبت به هفته‌های گذشته ثبات قیمت خود را حفظ کرده و با توجه به نوبرانگی پرتقال، نارنگی و انار، تقاضا برای این میوه‌های پاییزی بیشتر است اما در بخش تره‌بار گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز مجددا با افزایش قیمت مواجه شده‌اند.
بررسی‌ها از بازار میوه و تره‌بار نشان می‌دهد که وضعیت قیمت‌ها نسبت به ماه گذشته تغییر محسوسی نداشته است؛ هر چند برخی اقلام مانند سیب زمینی و پیاز همچنان در شیب گرانی قرار دارند و به طور متوسط کیلویی ۲۵۰۰ تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شوند. به گفته برخی فروشندگان، میوه‌های پاییزی مثل انار، نارنگی و پرتقال از تقاضای بیشتری نسبت به سایر اقلام برخوردارند و آناناس و نارگیل و بِه کمترین تقاضا را دارند.
اما در بازار میوه به طور متوسط هر کیلوگرم سیب قرمز ۵۵۰۰ تومان، سیب زرد کیلویی ۵۰۰۰ تومان، خیار درختی کیلویی ۲۵۰۰ تومان، خیار بوته‌ای ۳۰۰۰ تومان و انگور سیاه ۵۵۰۰ تومان قیمت دارد. در میان انواع میوه آناناس و بِه به ترتیب با کیلویی ۱۳ هزار و ۱۲ هزار تومان گران‌ترین اقلام هستند. همچنین نارنگی کیلویی ۴۵۰۰ تومان،‌ پرتقال کیلویی ۵۵۰۰ تومان، انار کیلویی ۷۰۰۰ تومان و نارگیل کیلویی ۴۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.
در میان اقلام مختلف تره‌بار، قیمت سیب‌زمینی و پیاز دوباره افزایشی شده و هر کدام به طور متوسط کیلویی ۲۵۰۰ تومان قیمت دارد. لیموترش که گران‌ترین محصول تره‌بار است، کیلویی ۱۲ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین گوجه فرنگی کیلویی ۴۰۰۰ تومان، چغندر کیلویی ۲۰۰۰ تومان،‌ کاهو کیلویی ۲۰۰۰ تومان، و هندوانه کیلویی ۱۰۰۰ تومان فروخته می‌شود.نام:
ایمیل:
* نظر: