دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
کد خبر: ۱۱۳۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵
دبیر اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی گفت: امسال در اصفهان میزبان یک‌هزار و ۳۰۰ خادم و پیرغلام حسینی هستیم و در این اجلاس از ۱۵ پیرغلام بالای ۸۰ سال سن تجلیل می‌شود.

اصفهان- خبرنگار کیهان:

مهدی دهقان با اشاره به اینکه اجلاس پیرغلامان 15 سال پیش توسط معاونت سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی پایه‌گذاری شد افزود: این برنامه 6 دوره در حسینیه جماران برگزار شد که پس از آن استان‌های دیگر درخواست تجلیل از پیرغلامان و مداحان خود کردند و به همین دلیل اجلاس از دوره هفتم به بعد استانی شد.
وی گفت: نخستین استانی که در آن اجلاس پیرغلامان برگزار شد، زنجان بود و سپس تمام استان‌های دیگر نیز اعلام آمادگی برای میزبانی این اجلاس کردند.
دبیر اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی افزود: در سال‌های گذشته این اجلاس در استان‌های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد و امسال نیز در اصفهان برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه هزینه این اجلاس توسط خیران استانی تامین می‌‌شود، تصریح کرد: سال آینده استان لرستان میزبان پیرغلامان و خادمان حسینی خواهد بود و امسال ما در اصفهان میزبان یک‌هزار و 300 میهمان هستیم و بر اساس سنت هر سال 15 پیرغلامی که بالای 80 سال سن داشته باشند تجلیل می‌شوند.
دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی پیرامون برنامه‌ها و نشست‌های جنبی اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی خاطرنشان کرد: در این اجلاس مقرر شد که هر ساله 2 نشست برگزار شود؛ نشست نخست را سخنران‌های ایرانی و نشست دیگر را سخنران‌های خارجی برگزار می‌کنند. وی گفت: در این نشست‌ها بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب نحوه درست مداحی، حذف خرافات درباره مراسم‌های عزاداری و مسائلی از این قبیل پرداخته می‌شود.
دهقان تصریح کرد: در مراسم اختتامیه از یکصد پیرغلام تجلیل می‌کنیم که 40 نفر از شرکت‌کنندگان پیرغلام استانی هستند، 30 نفر پیرغلام ملی هستند که متوسط سنشان 84 سال است و همچنین 15 نفر از پیرغلامان خارجی، 4 نفر اقلیت دینی مانند کلیمی و مسیحی، 3 نفر از اهل سنت و در این بین نیز از 6 مستند‌ساز رادیویی و تلویزیونی نیز تجلیل
خواهد شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: