يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۰
کد خبر: ۱۱۳۷۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳

رئیس‌ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران گفت که با حذف تعرفه گمرکی صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به کشورهای اوراسیا بهای تمام شده کالاهای صادراتی برای تجار مازندران بین 15 تا 20 درصد کاهش خواهد یافت.
عبدالله مهاجر افزود: مجمع اقتصادی اوراسیا متشکل از کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان است و در نشست‌های این مجمع درباره مسائلی از جمله گردشگری، انرژی، همکاری‌های مالی، اقتصادی و آموزشی بحث و تبادل نظر می‌شود که ایران نیز در بعضی از نشست‌های آن حضور دارد.
وی گفت که در نخستین نمایشگاه تخصصی مازندران در ولگاگراد روسیه که اوایل شهریورماه سال جاری برگزار شد، 10 میلیون دلار قرارداد برای صادرات کالای تولیدی مازندران از جمله سیمان و محصولات آبزی منعقد شد.
وی ضعف زیرساخت‌های حمل‌ونقل بویژه نبود شرکت‌های بزرگ حمل‌ونقل بین‌المللی را مانع اول برای توسعه صادرات در این استان اعلام کرد.
مهاجر با اشاره به اینکه تجار مازندرانی بیشترین مراوده اقتصادی را با کشورهای اوراسیا دارند گران بودن حمل‌ونقل دریایی در این استان برای صادرات کالا به کشورهای حوزه دریای خزر و پرداخت نشدن یارانه صادراتی را از دیگر مشکلات صادرات این خطه شمال کشور برشمرد و گفت که مازندران ظرفیت‌های زیادی برای توسعه صادرات غیرنفتی بویژه به کشورهای حوزه دریای خزر دارد و با کم کردن ضعف زیرساختی می‌توان به توسعه صادرات دست یافت.
مهاجر میزان صادرات غیر نفتی استان را در پنج ماهه سال جاری حدود 200 میلیون دلار اعلام کرد و افزود که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 20 درصد رشد داشته است.
رئیس‌اتاق بازرگانی مازندران گفت که ظرفیت صادراتی این استان با داشتن سالانه 6 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی ، بیش از 500 میلیون دلاراست.
وی افزود : با برداشتن موانع صادراتی چون ضعف زیرساخت‌ها و کاهش قیمت تمام شده باپرداخت یارانه صادراتی ، این بخش از اقتصاد استان نیز متحول خواهد شد.نام:
ایمیل:
* نظر: