جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
کد خبر: ۱۱۱۱۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۸
محمود حجتی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی نیز با حضور در فراکسیون تولید و‌اشتغال به ارائه برنامه‌های خود پرداخت و گفت: بخش کشاورزی را نمی‌توان در اقتصاد کشور رها کرد و انتظار پایندگی و زایش از آن داشت.


وی با ‌اشاره به اینکه تولید محصول با نرخ سود پایین صرفه اقتصادی ندارد، افزود: بسیار تلاش کرده‌ایم ارزانترین تسهیلات را در کشاورزی داشته باشیم، محصولات تولیدی باید با نمونه خارجی توان رقابت‌پذیری داشته باشد، همیشه سرمایه به سمتی می‌رود که بازگشت داشته باشد.
حجتی با تاکید بر اینکه طبق گزارش‌های موسسات آب و خاک راندمان در مصرف آب از 38 درصد به 48 درصد رسیده است، بیان داشت: در بهره‌وری از آب وضعیت ما قابل قبول نیست اما شتاب خوبی داشته و تنها به واسطه سیستم‌های آبیاری این مسئله امکان‌پذیر نیست از بذر تا نشاء کاری در این مورد اثر گذار است. وی خاطرنشان کرد: نشاء‌کاری در محصولات کشاورزی را روز به روز باید افزایش دهیم.
حجتی با ‌اشاره به اینکه 700هزار هکتار زمین کشاورزی در کشورهای مختلف تحت کشت کشاورزان ایرانی قرار گرفته است، افزود: بالاترین نرخ بهره‌وری آب را داشته‌ایم. به همین منظور بحث کشت سیفی‌جات و سبزی‌جات را در گلخانه مطرح کردیم و از مجلس درخواست ممنوعیت کاشت خیار و گوجه را دادیم تا این محصولات نیز در گلخانه تولید شوند که مجلس موافقت نکرد. وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه 1 میلیارد و 700میلیون مترمکعب در مصرف کشت خیار و گوجه صرفه جویی داشته‌ایم، اظهار داشت: در دهه 80 با یک متر مکعب آب 200 گرم شکر تولید می‌کردیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: