جمعه ۰۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۳
کد خبر: ۱۰۸۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۲
با حضور حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، آبگیری از سد مخزنی قزلداش که تاکنون 1100 میلیارد ریال برای آن هزینه شده در شهرستان راز و جرگلان آغاز شد.


مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: سد مخزنی قزلداش در شهرستان راز و جرگلان در فاصله 170 کیلومتری شهر بجنورد قرار دارد که با هدف تامین آب آشامیدنی، آب کشاورزی و آب مورد نیاز صنعت اجرایی شده است.
سید ابراهیم علوی اظهار کرد: مخزن این سد گنجایش 12 میلیون و 240 هزار متر مکعب آب را دارد.
وی گفت: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و توان تنظیم سالانه هفت میلیون و 700 هزار متر مکعب را دارد، شبکه آبیاری این سد 560 هکتار از زمین‌های منطقه را زیر پوشش خواهد برد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: برای اجرای طرح سد و شبکه قزلداش تاکنون بیش از یکهزار و 100 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است و تکمیل آن 380 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
علوی تصریح کرد: عملیات اجرایی سد قزلداش در سال 89 آغاز شده است و تاکنون حدود 88 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وزیر نیرو در سفر به خراسان شمالی اجرای نیروگاه خورشیدی 30 مگاواتی جاجرم را آغاز کرد.
وزیر نیرو در این مراسم گفت: قرارداد ایجاد نیروگاه‌های انرژی نو با ظرفیت یکهزار مگاوات در کشور منعقد شده است که این نیروگاه‌ها در راستای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر خورشیدی و بادی اجرایی می‌شود.
حمید چیت‌چیان اظهار کرد: تمام این نیروگاه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی عملیاتی می‌شود و این نشان از ایجاد زمینه‌های مناسب برای ورود سرمایه‌های بخش خصوصی به کشور است و تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران در زمینه‌های انرژی‌های تجدید پذیر اعلام آمادگی کرده‌اند.
به گفته وی ، سرمایه‌گذاران خارجی اجرای 3 میلیارد و 600 میلیون دلار نیروگاه خورشیدی و بادی را درخواست دارند.
چیت‌چیان گفت: ایجاد نیروگاه‌های کوچک و پراکنده سبب می‌شود تا مناطق مختلف کشور از مزایای جانبی آن برخوردار شوند.
وزیر نیرو با اشاره به آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی 30 مگاواتی جاجرم با همکاری کشورهای ایران، سوئیس، اسپانیا و فرانسه تصریح کرد: خراسان شمالی قطب تولید انرژی پاک در کشور می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: