دوشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
کد خبر: ۱۰۶۸۴۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۶
گزارش تحلیلی کیهان

با این که در اسناد به تازگی منتشر شده وزارت خارجه آمریکا نشانی از حضور و نقش آیت‌الله کاشانی در کودتای 28 مرداد 1332 وجود ندارد و بر عکس آن همه گزارش‌ها و اسناد حکایت از دشمنی دیرینه آمریکا و انگلیس با وی دارد مدعیان اصلاحات در این اسناد با هدف ترور شخصیت آیت‌الله کاشانی و همچنین شبیه‌سازی خنده‌دار میان دولت یازدهم و مصدق دست برده و تاریخ را تحریف کرده‌اند!
انتشار اسناد جدید وزارت خارجه آمریکا درباره کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ دستاویزی برای مدعیان اصلاحات شده است تا بدون نگاه کردن به این اسناد انتقام و کینه خود را از آیت‌الله کاشانی که بصیرت مثال‌زدنی او در پیش‌بینی کودتا و انذار به مصدق در تاریخ به یادگار مانده است را پوشش دهند.
آیت‌الله کاشانی یک روز مانده به کودتای 28 مرداد 1332 در نامه‌ای به مصدق هشدار می‌دهد و گلایه می‌کند «اگر چه امكاناتی برای عرایضم نمانده ولی صلاح دین و ملت برای این خادم اسلام بالاتر از احساسات شخصی است و علی‌رغم غرض‌ورزی‌ها و بوق و كرنای تبلیغات شما، خودتان بهتر از هر كس می‌دانید كه هم‌وغم در نگهداری دولت جنابعالی است، كه خودتان به بقاء آن مایل نیستید.»
در ادامه این نامه تصریح شده بود «از تجربیات روی كار آمدن قوام و لجبازی‌های اخیر بر من مسلم است كه می‌خواهید مانند سی‌ام تیر كذایی یك بار دیگر ملت را تنها گذاشته و قهرمانانه بروید. حرف این جانب را در خصوص اصرارم در عدم اجرای رفراندوم نشنیدید و مرا لكه‌ حیض كردید. خانه‌ام را سنگباران و یاران و فرزندانم را زندانی فرمودید و مجلس را كه ترس داشتید شما را ببرد بستید و حالا نه مجلسی است و نه تكیه‌گاهی برای این ملت گذاشته‌اید.»
آیت‌الله کاشانی در این نامه برای ثبت در تاریخ هشدار می‌دهد «زاهدی را كه من با زحمت در مجلس تحت‌نظر و قابل كنترل نگاه داشته بودم با لطایف‌الحیل خارج كردید و حالا همانطور كه واضح بوده درصدد به اصطلاح كودتا است. اگر نقشه شما نیست كه مانند سی‌ام تیر عقب‌نشینی كنید و به ظاهر قهرمان زمان بمانید، و اگر حدس و نظر من صحیح نیست كه همانطور كه در آخرین ملاقاتم در دزاشیب به شما گفتم و به هندرسن هم گوشزد كردم كه آمریكا ما را در گرفتن نفت از انگلیسی‌ها كمك كرد و حالا به صورت ملی و دنیاپسندی می‌خواهد به دست جنابعالی این ثروت ما را به چنگ آورد. و اگر واقعاً با دیپلماسی نمی‌خواهید كنار بروید، این نامه من سندی در تاریخ ملت ایران خواهد بود، كه من شما را با وجود همه بدی‌های خصوصی‌تان نسبت به خودم از وقوع حتمی یك كودتا به وسیله زاهدی كه مطابق با نقشه خود شماست آگاه كردم، كه فردا جای هیچ‌گونه عذر موجهی نباشد.»
این نامه تاریخی که یک روز پیش از کودتای 28 مرداد به دست مصدق رسیده بود با پاسخ از سر تکبر و غرور وی روبرو شد، مصدق در پاسخ نوشت «مرقومة‌ حضرت‌ آقا توسط‌ آقای‌ حسن‌ سالمی‌ زیارت‌ شد «اینجانب‌ مستظهر به‌ پشتیبانی‌ ملت‌ ایران‌ هستم.» والسلام. دكتر محمد مصدق».
یک روز بیشتر زمان باقی نبود که پیش‌بینی تاریخی آیت‌الله کاشانی محقق شود و مصدق با کودتای آمریکایی 28 مرداد ساقط شود، اما امروز و با گذشت نزدیک 64 سال از آن رویداد بخشی از اسناد وزارت خارجه آمریکا و نه سازمان سیا با صدها سانسور و دستکاری منتشر می‌شود.
فارغ از این که به صحت‌سنجی اسناد منتشرشده بپردازیم در اسناد منتشرشده نیز هیچ اشاره‌ای به آنچه که قلب‌های بیمار مدعیان اصلاحات از آن سوءاستفاده کرده‌اند و مایل به بهره‌برداری از آن هستند نشده است، چنانچه یکی از این مدعیان خواستار تغییر نام خیابان «آیت‌الله کاشانی» شده و عده‌ای نیز درخواست داده‌اند خیابانی به نام مصدق ثبت شود!
امیدی که سفیر وقت انگلیس داشت
شارل فارول نویسنده فرانسوی در مورد رهبری مذهبی نهضت اشاره می‌کند که انگلیس زخم بزرگی از مبارزات آیت‌الله کاشانی در عراق و مبارزات ملی شدن نفت به جان داشت و او باید ترور شخصیت می‌شد و این از اسناد وزارت خارجه انگلیس پیدا است.
از سوی دیگر در حالی که عناصر جبهه ملی از افترا و مخدوش ساختن شخصیت آیت‌الله کاشانی دریغ نمی‌کردند، همان ایام سفیر انگلیس در تهران به وزارت خارجه دولت متبوعش می‌نویسد: «من تنها امیدی که در مورد کاشانی دارم آن است که بتوانیم او را در افکار عمومی بی‌آبرو و متهم سازیم تا نفوذ خود را از دست بدهد».
با همه این اوصاف اسناد منتشر شده نیز حکایت از آن ندارد که مدعیان اصلاحات می‌گویند، بر اساس تحلیل ارسالی سیا برای وزارت خارجه (مارس ۱۹۵۱) «خطر اصلی برای هرگونه حکومت هوادار غرب در ایران اتحاد نامقدس گروه مصدق با آیت‌الله کاشانی»‌ خوانده شده و یا در گزارش اول مارس ۱۹۵۳ الن دالس، رئیس ‌سیا، به ژنرال آیزنهاور رئیس‌جمهور وقت آمریکا رویه آیت‌الله کاشانی «ناسیونالیسم افراطی متخاصم با ایالات متحده» توصیف شده است.
از سوی دیگر جالب است بدانیم که «حدود ۸۱۰ مورد از اسامی و اماکن در اسناد منتشر شده وزارت خارجه آمریکا حذف شده‌اند. همچنین در هیچ کجای این اسناد منتشر شده خبری از همدلی نظری یا همراهی عملی آیت‌الله کاشانی با کودتاگران دیده نمی‌شود.» همچنین این اسناد نیز از سوی منتشرکنندگان به صورت جهت‌داری ممیزی شده‌اند!
ماهی‌گیری
 از آب گل‌آلود تاریخ
نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شد هدفی است که مدعیان اصلاحات از اسناد تازه منتشر شده سفارت آمریکا در تلاشند به آن دست یابند.
اصلاح‌طلبان نه دلشان برای مصدق سوخته و نه علاقه‌ای به تاریخ دارند چرا که مرور صفحات آن درس‌آموز است و تلاش این روزهای آنان را بر باد می‌دهد، هدف مدعیان اصلاحات آن است که دست به یک شبیه‌سازی خنده‌دار بزنند و آن این که بگویند دولت روحانی همانند مصدق به دنبال دستیابی به حقوق ملت ایران است حقوقی که عده‌ای مایل نیستند به دست مردم برسد و از این رو همانند آیت‌الله کاشانی به دنبال زمین زدن این دولت مردمی از طریق همکاری مستقیم و غیرمستقیم با دشمنان از جمله آمریکا هستند!
این تلاش‌ها به همان اندازه برای مردم شریف و آگاه ایران خنده‌دار و غیرقابل باور است که سندسازی‌های اخیر برای همسو نشان دادن آیت‌الله کاشانی با عوامل آمریکایی کودتای 28 مرداد 1332.


نام:
ایمیل:
* نظر: