kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۳۲۸۷
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۴
رئیس سازمان مالیاتی مطرح کرد

رفع معضل بی‌عدالتی با هوشمندسازی نظام مالیاتی

 
رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه باید فعالیت‌های مولد و دارای ارزش افزوده را با مکانیسم مالیاتی ترغیب کنیم، گفت: رفع معضل بی‌عدالتی، سیستمی کردن و هوشمندسازی نظام مالیاتی است.
به گزارش سازمان امور مالیاتی، سید هادی سبحانیان با بیان اینکه نباید هزینه‌های پایدار برای دولت ایجاد کنیم و آن را به درآمدهای ناپایدار نفت متصل کنیم، گفت: به دلیل تحریم‌های بین‌المللی و چالش‌های فروش نفت، با جریان درآمدی ناپایدار مواجه هستیم. از منظر مبانی نظری نباید منابع بودجه دولت را به یک جریان درآمدی ناپایدار مثل نفت گره بزنیم.
او تصریح کرد: نفت دارایی و سرمایه این کشور است. صرفا برای ما نیست، سهم نسل‌های آینده هم هست و نباید صرف امور جاری شود بلکه باید صرف سرمایه‌گذاری و جریان درآمدی کشور شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه مردم‌ هم امروز بیش از آنکه از پرداخت مالیات گله داشته باشند، از بی‌عدالتی در پرداخت مالیات گلایه دارند، اظهار داشت: راهکار رفع معضل بی‌عدالتی، سیستمی کردن و هوشمندسازی نظام مالیاتی است.
سبحانیان افزود: نظام مالیاتی کشور از دهه‌های گذشته سنتی بوده و مشکلات زیادی داشته است. باید به سمت نظام مالیات‌ستانی مبتنی بر داده حرکت کنیم. وقتی همه چیز در فرآیند سیستمی قرار گرفت آن وقت از نظام سنتی فاصله خواهیم گرفت و در یک نظام هوشمند و مدرن، مالیات عادلانه رسیدگی و اخذ خواهد شد.
وی بیان کرد: ما باید به سمت کاهش مالیات بر تولید برویم. باید فعالیت‌های تولیدی و مولد و دارای ارزش افزوده را با مکانیسم مالیاتی ترغیب کنیم و در مقابل باید جلوی فعالیت‌های غیر مولد و دارای جنبه سفته‌بازی را بگیریم. لذا مالیات صرفا ابزار درآمدزایی نیست بلکه ابزار مهم سیاست‌گذاری اقتصادی هم هست.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی یادآور شد: بیش از 50 درصد اصناف و مشاغل مالیاتشان صفر مطلق است. حدود یک درصد اصناف و مشاغل 50 درصد مالیات این حوزه را می‌پردازند. این آمار حاکی از این است که رویکرد ما مالیات‌ستانی از دانه درشت‌ها است.