kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۱۵۵
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۹

 

لبنان
المیادین: حزب‌الله لبنان همزمان با آغاز رزمایش رژیم صهیونیستی در روز دوشنبه، آماده‌باش کامل اعلام کرده است. «سید حسن نصرالله» دبیرکل این جنبش هم دوشنبه شب در سخنانی گفته: «حرف‌های خود را که در روز جهانی قدس گفتم را تکرار می‌کنم. همین الان که با شما صحبت می‌کنم در هماهنگی با گروه‌های مقاومت از آنها درخواست کردیم تا به حالت آماده‌باش در بیایند.» «اور هیلر» خبرنگار امور نظامی شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی عصر یکشنبه گفته بود که نیروهای ارتش این رژیم بزرگ‌ترین مانور در تاریخ رژیم اشغالگر را آغاز کرده‌اند.
عراق
فارس: رسانه‌های عربی شامگاه دوشنبه از شنیده‌شدن صدای تیراندازی شدید در فرودگاه «الحریر» در استان اربیل واقع در شمال عراق خبر دادند. کانال تلگرامی «صابرین نیوز» نوشته: «نیروهای اشغالگر آمریکایی مستقر در فرودگاه الحریر در حین آموزش نظامی، به چندین خانه غیرنظامی تیراندازی کردند.» شبکه «رووداو» متعلق به منطقه کردستان عراق نیز به نقل از رئیس‌منطقه «بصرما» واقع در شهر «شقلاوه» نوشته: «نیروهای آمریکایی مستقر در فرودگاه الحریر در ۴۰ کیلومتری شمال شرق اربیل، شامگاه دوشنبه به اشتباه به تعدادی خانه و یک خودرو شلیک کردند، اما تلفاتی گزارش نشد.»
فرانسه
ایسنا: دادگاه تجدیدنظر فرانسه روز دوشنبه حکم محکومیت «فرانسوا فیون»، نخست‌وزیر اسبق این کشور به اتهام اختلاس را تأیید کرد، اما یک سال از مجازات حبس او را کم کرد. «فیون» سال ۲۰۲۰ از بابت پرونده‌اش در ارتباط با پرداخت حدود یک میلیون یورو از بودجه عمومی به همسرش برای انجام یک کار حداقلی به عنوان دستیار پارلمانی به پنج سال حبسی که سه سالش تعلیقی بود محکوم شده است. این رسوایی به جاه طلبی‌های او برای نامزد شدن برای ریاست جمهوری پایان داد.
کره جنوبی
رویترز: در شرایطی که تنش‌ها در شبه جزیره کره به دلیل شدت گرفتن اختلافات میان کره شمالی، آمریکا و متحدانش ادامه دارد، رئیس‌جمهور جدید کره جنوبی موضع خود در قبال همسایه شمالی را اعلام کرد. «یون سوک-یول»، رئیس‌جمهور محافظه‌کار کره جنوبی روز سه‌شنبه در اولین سخنرانی خود بعد از تصدی این منصب و در بحبوحه افزایش تهدیدات کره شمالی گفت برای سرعت بخشیدن به توسعه برنامه اتمی و موشکی کره شمالی، درهای گفت‌و‌گو با کره شمالی باز است.
ایرلند شمالی
تلگراف: حزب جدایی طلب «شین فین» که اخیرا در انتخابات محلی پیروزی تاریخی را کسب کرد، هشدار داده، ضمن اینکه «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس، با بروکسل بر سر «برگزیت» بازی خطرناکی را شروع کرده، ایرلند شمالی توسط دولت انگلیس و حزب اتحادگرای دموکراتیک نباید دستاویز باج خواهی قرار گیرد. رهبر حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی اخیرا گفته بود حزبش هرگز وارد توافق اشتراک گذاری قدرت با شین فین نمی‌شود چون این حزب حامی اتحاد دو ایرلند است مگرآنکه پروتکل ایرلند شمالی یا از بین برود یا پروتکل دیگری جایگزینش شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: