پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
کد خبر: ۲۱۱۷۶۶
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
یک نشریه آمریکایی تصریح کرد شعار بایدن مبنی بر «بازگشت آمریکا» پوچ است و دولت جدید آمریکا نیز در تکرار اشتباهات منتهی به شکست، پا جای پای دولت‌های قبلی گذاشته است.نشنال اینترست در تحلیلی که از سوی «ویلیس کرومهلز» عضو اندیشکده Defense Priorites (اولویت‌های دفاعی) به نگارش درآمده، می‌نویسد: شعار بازگشت آمریکا (احیای قدرت و رهبری جهانی آمریکا) به عنوان شعار بایدن لااقل در حوزه سیاست خارجی پوچ و بی‌اساس است.
از بسیاری از جهات، انتظار می‌رود که سیاست خارجی بایدن، با تکرار اشتباهات تاریخی دولت‌های پیشین آمریکا در دو دهه گذشته، همچنان در مسیر شکست قدم بردارد. عجیب است که بایدن نه در سخنرانی‌های خود و نه در مدت اخیر، کوچک‌ترین اشاره‌ای به افغانستان یعنی همان جایی که نیروهای آمریکایی بیش از 20 سال است که در آن حضور دارند، نکرده است. بایدن همچنین در رابطه با عراق، سوریه و ده‌ها کشور آفریقایی که ایالات متحده آمریکا در آن‌ها نیروی نظامی فعال دارد نیز هیچ اشاره‌ای نداشته است.
دولت بایدن به احتمال فراوان همچنان حضور نظامی آمریکا در خارج از این کشور را حفظ خواهد کرد و حتی احتمال دارد جای پای آمریکا را در خارج از این کشور، گسترش نیز بخشد. بایدن برخلاف تمام لفاظی‌هایش که در آن به پایان بخشیدن به جنگ یمن تأکید کرده، احتمالاً همچنان به کمک‌هایش به دولت عربستان ادامه خواهد داد. بایدن همچنین به احتمال فراوان، نیروهای نظامی آمریکا را نیز در عربستان حفظ خواهد کرد. حرکت بسیار بدی که ترامپ آن را آغاز کرد و چالش‌های فراوانی را در آینده برای آمریکا ایجاد خواهد کرد.
بایدن به هیچ عنوان به این مسئله توجه نمی‌کند که حضور سیاسی و نظامی آمریکا در جهان، بیش از حد افزایش یافته است.
در سوریه،‌ واشنگتن به صورت مخفیانه و پنهانی تلاش کرد تا دولت سوریه را سرنگون کند. امری که موجب شد تا گروه‌های افراط‌گرایی نظیر داعش و القاعده، قدرت‌گیری قابل توجهی داشته باشند. رویکردی که فجایع زیادی را در منطقه خاورمیانه ایجاد کرد. جدای از این‌ها، نیروهای آمریکایی همچنان در عراق باقی مانده‌اند که این مسئله، نارضایتی‌های زیادی را در داخل عراق برانگیخته است. با این حال، آمریکا و به احتمال فراوان دولت بایدن، همچنان نیروهای آمریکایی را در عراق نگه خواهند داشت تا بنا به ادعای خود، ایران را مهار کنند.
نکته عجیب در دولت‌های مختلف آمریکا و حتی دولت بایدن این است که آن‌ها می‌دانند جنگ‌هایی نظیر افغانستان، که بیش از 20 سال آمریکا را درگیر کرده است، هیچ منفعت و بردی را برای واشنگتن به بار نخواهند آورد، با این حال، همچنان نظیر نمونه جنگ ویتنام، از یک چنین نبردهایی حمایت می‌کنند و جان سربازان آمریکایی را به خطر می‌اندازند. امری که شکست‌های عمیق و قابل توجهی را به آمریکا و وجهه بین‌المللی آن وارد کرده است.
شعار «بازگشت آمریکا» در دوره بایدن، کاملاً پوچ و بی‌اساس است. بایدن باید با عقب‌نشینی از افغانستان، اتخاذ دیپلماسی در قبال روسیه، و تعامل مفید با اروپا، رویکردی جدید را در عرصه سیاست خارجی آمریکا به نمایش بگذارد. بایدن درک درستی از وضعیت کلان آمریکا ندارد. درست به همین دلیل باید اذعان کرد که دولت جدید آمریکا نیز روی ریلی در عرصه سیاست خارجی آمریکا گام خواهد گذاشت که فقط و فقط برای آمریکا، ناکامی و شکست به بار خواهد آورد.
نام:
ایمیل:
* نظر: