kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۵۲۹
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸
معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از چند مبدأ در تدارک ورود واکسن کرونا هستیم که یکی از آنها شرکت آسترازنکا است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قاسم جان‌بابایی، در برنامه سلام صبح بخیر اظهار داشت: به لطف خدا و همکاری و صبوری مردم شرایط آرامی را از جهت تعداد بیماران و میزان بستری‌های ویروس کرونا داریم. واقعیت این است که شرایط شکننده است و اگر بخواهیم از شیوه نامه‌های بهداشتی عدول کنیم مطمئنا این بیماری برای ما دردسر ایجاد
می‌کند.
جان‌بابایی توضیح داد: از چند مبدأ در تدارک ورود واکسن هستیم که یکی از آنها شرکت بریتانیایی‌سوئدی آسترازنکا (AstraZeneca) است. باید صبر کنیم تا زمان آن قطعی شود چون مشکلات خاص واردات واکسن را داریم.
وی افزود: زمان قطعی ورود واکسن شرکت بریتانیایی-سوئدی، هنوز مشخص نیست ولی وقتی وارد شود، حتما مردم از آن بهره‌مند خواهند شد. برای واردات واکسن کرونا از سایر کشورهای خارجی نیز اقدامات لازم انجام شده است.
وی ادامه داد: باید درباره واکسن واقعیت‌ها را قبول کنیم. در خیلی از کشورهای دنیا فاز مطالعاتی را با سرعت و فاز انسانی را با حجم خیلی بالا سپری کرده‌اند و تقریبا تمام دنیا در حال انجام آزمایش‌ها در تعداد و وسعت کمتر هستند. اینکه واکسن چقدر می‌تواند از ویروس جلوگیری کند هنوز مشخص نشده و نمی‌توان به طور قطع مواردی را اعلام کرد. اظهار‌نظرهایی مثل واکسیناسیون دسته جمعی و فواید آن برای ایمنی جمعی بر اساس تجربه واکسن‌های قبلی در دنیا وجود دارد اما درباره این واکسن هنوز اطلاعاتی در دست نداریم.

اتحادیه اروپا: نمی‌گذاریم واکسن‌های آسترازنکا از خاک اروپا خارج شوند

در همین ارتباط، اتحادیه اروپا آسترازنکا، شرکت دارو‌سازی بریتانیایی-سوئدی (از شرکت‌های مد نظر مسئولان وزارت بهداشت کشورمان برای تامین واکسن) را تهدید کرد که در صورت عدم پایبندی به تعهداتش، اجازه صادرات واکسن کرونای تولیدی این شرکت از خاک اروپا به خارج را نخواهد داد.
به گزارش یورو نیوز، این تهدید پس از آن اعلام شد که اتحادیه اروپا توضیحات شرکت آسترازنکا درباره ناتوانی از تحویل به موقع ۸۰ میلیون دوز واکسن به ۲۷ کشور عضو در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ را روشن و قانع‌کننده ندانست. آسترازنکا می‌گوید تا پایان ماه مارس تنها قادر به تحویل ۳۱ میلیون دوز واکسن به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.
استلا کیریاکیدس، کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا دوشنبه با تایید این خبر گفت: «ما می‌خواهیم که قراردادی که پیشاپیش پولش را پرداخت کردیم، درست و کامل اجرا شود. به زودی یک سازوکار شفافیت هم برای صادرات واکسن به راه می‌افتد.» قرار است کمیسیون اروپا جمعه این هفته، ۲۹ ژانویه مجوز استفاده از واکسن آسترازنکا را صادر کند. تلاش بروکسل برای ورود سومین واکسن کرونا به بازار در حالی انجام می‌شود که بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، ازجمله فرانسه با کمبود شدید واکسن کووید-۱۹ برای افراد مسن و شهروندان مشغول در مشاغل پرخطر مواجه هستند.
تهدید اتحادیه اروپا به محدود و ممنوع کردن واکسن‌های کووید-۱۹ آسترازنکا با نگرانی از موثر بودن این واکسن در برابر گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا همراه شده است: در حالی‌که فایزر-بیون‌تک و مدرنا از کارآیی واکسن‌های خود در برابر گونه‌های بریتانیایی و آفریقای جنوبی خبر داده‌اند، آسترازنکا می‌گوید که محصول این شرکت، آنچنان تاثیری در برابر انواع جهش‌یافته ویروس ندارد. شرکت آسترازنکا پیش‌تر اعلام کرده بود که برنامه ساخت یک دوز مکمل واکسن، مخصوص گونه‌های جدید ویروس کرونا را آغاز می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: