kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۴۹۳۷
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای
ارگان دولت طی گفت‌وگویی با‌ اشاره به افشای اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی نوشت: برخی دستگاه‌ها با توجه نکردن به‌نظر نخبگان امنیت سایبری کشور، حمایت از اتصال بدون محدودیت پوسته‌های غیررسمی‌به موتور فیلترشده‌ تلگرام، ایجاد امکان تجمیع داده‌های هویتی و نظارت نکردن بر ذخیره‌سازی امن آن‌ها، در این افشای اطلاعات سهم دارند.


سرویس سیاسی -

روزنامه ایران در شماره دیروز گفت‌وگویی را با یک طراح و راهبر امنیت راهکارهای فناوری اطلاعات و عملیات در زمینه هک اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام منتشر کرده است. وی گفته است: هنوز علت و نیت افراد در جمع‌آوری این حجم از داده‌های هویتی در یک پایگاه داده مشخص نشده اما معلوم است که منبع احتمالی این حجم از داده‌ها، پوسته‌ای غیررسمی‌از تلگرام همچون‌هاتگرام است.
وی افزوده است: این پوسته‌ها در موج دوم فیلترینگ تلگرام (اردیبهشت 97) بدون محدودیت کار می‌کردند و حتی از حمایت‌های نهادهای حاکمیتی نیز برخوردار بودند و همین موضوع موجب شد تا کاربران زیادی به استفاده از آن پوسته‌ها روی بیاورند. این کارشناس ارشد امنیت معتقد است در همان موقع کارشناسان امنیت اطلاعات، نسبت به آسیب‌های استفاده از فیلترشکن‌ها و پوسته‌های غیررسمی‌هشدار دادند و حتی مدیرعامل تلگرام نیز از کاربران ایرانی خواست از پوسته‌های غیررسمی ‌استفاده نکنند.
توکلی خاطرنشان کرده است: واقعیت این است که پایگاه داده اطلاعات هویتی 42 میلیون ایرانی، یک زیرساخت اطلاعاتی حیاتی است که نقض امنیت آن و سوءاستفاده از آن، خسارات و آسیب‌های ملی به دنبال خواهد داشت. برخی دستگاه‌ها با توجه نکردن به‌نظر نخبگان امنیت سایبری کشور، حمایت از اتصال بدون محدودیت پوسته‌های غیررسمی‌به موتور فیلترشده‌ تلگرام، ایجاد امکان تجمیع داده‌های هویتی و نظارت نکردن بر ذخیره‌سازی امن آن‌ها، در این افشای اطلاعات سهم دارند.
دولت در حوزه امنیت سایبری دچار بی‌تصمیمی‌شده است
وی می‌گوید: آنچه مسلم است طبق گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات دولت به دلایل متعدد درخصوص وضعیت امنیت سایبری و فضای مجازی، بر اساس خستگی از چالش‌های ناتمام هر روزه دچار بی‌تصمیمی‌شده است. نهادهای رسمی‌و تخصصی تأثیرگذار در اکوسیستم فضای مجازی، مسئولیت و قدرت سیاست‌گذاری و اجرا ندارند. به همین‌ترتیب توان کافی در جلب همراهی نخبگان امنیت سایبری کشور نیز وجود ندارد.
گفتنی است، آنچه مصاحبه‌شونده با عنوان دستگاه‌های حاکمیتی حامی‌پوسته‌های تلگرام مطرح می‌کند که در افشای اطلاعات هویتی مردم نقش دارند، همان دولت است که با اختصاص سرورها و پهنای باند بسیار زیاد به این پوسته‌های غیرقانونی، توصیه‌های متخصصان امر را نادیده گرفت و همانند دوره راه‌اندازی تلگرام در ایران، اطلاعات مردم را در معرض سوءاستفاده دشمن قرار داد.
ترکان: یکی از نواقص مجلس دهم دلالی برخی نمایندگان بود
روزنامه آرمان در مطلبی به قلم اکبر‌ترکان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: «مجلسي که در حال حاضر دوره آن رو به پايان است، نقصي بزرگ داشت و آن هم وجود افراد زيادي بود که در مجلس به دنبال دلالي و سوءاستفاده‌هاي مالي بودند و طبق بررسي‌هاي انجام شده تعداد اين افراد به 90 نفر هم مي‌رسد. اين بررسي را شوراي نگهبان انجام داد و طبق اعلام اعضاي شوراي نگهبان افرادي که به دنبال منافع خود در بهارستان حضور داشتند تعداد قابل‌توجهي هستند. بنابراين نقص بزرگ مجلس گذشته آلودگي آن بود. مجلس جديد قبل از اينکه مواضع سياسي خود را اعلام کند يا برنامه‌هايي را براي روش کاري خود مدون کند، بايد خاطره آلودگي برخي از نماينده‌هاي پيشين را در مجلس از بين ببرد.»
ترکان در ادامه نوشت: «اصلي‌ترين مأموريت مجلس آينده اين است که مجلس را از آلودگي‌هاي دوره قبل منزه کند... نمايندگان دوره يازدهم مجلس شوراي اسلامي بايد روي انتظاراتي که مردم از انقلاب اسلامي دارند متمرکز شوند و خاطره ناهنجاري‌هاي برخي نمايندگان را از بين ببرند.»
در ماه‌های گذشته، شورای نگهبان بر اساس وظیفه قانونی و شرعی خود، تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس را ردصلاحیت کرد. این اقدام قانونی با مخالفت جدی مدعیان اصلاحات مواجه شد.
این طیف برای سرپوش گذاشتن بر کارنامه غیرقابل دفاع لیست امید در مجلس دهم، درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان، جنجال و هیاهو به پا کردند.
مدعیان اصلاحات که با مطالبات و مشکلات مردم فرسنگ‌ها فاصله دارند، این روزها نیز به هجمه علیه منتخبان مردم در مجلس یازدهم و ناامید کردن مردم مشغولند.
در تصمیم‌گیری برای شیوه مقابله با کرونا تأخیر داشتیم
روزنامه دولتی ایران گفت‌وگویی را با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب منتشر کرد. وی می‌گوید: «بپذیریم که ما در تصمیم‌گیری برای شیوه مقابله نوعی تأخیر داشته‌ایم. اما اگر منصفانه نگاه کنیم دولت در مجموع و با در نظر گرفتن مشکلات پیشینی مانند تحریم و کاهش منابع و نیز تأخیر خوب مدیریت کرده است و توانسته زمام امور را به دست بگیرد. اما طبیعتاًً نیازمند همیاری و همفکری است. دولت هم باید خودش و عملکردش را خالی از نقص نداند و ‌اشکالات را متواضعانه بپذیرد و برای رفع آنها بکوشد.»
ذوق و شوق ارگان دولت برای ‌تراکنشی که 10 ماه طول کشید
در حالی‌که اروپا در دو سال اخیر تعهدات خود در زمینه خرید نفت از ایران و مقابله با تحریم‌های مالی آمریکا را پایمال کرده است و با کانال سرکاری و قطره‌چکانی اینستکس به دنبال بازگرداندن گام‌های کاهنده تعهدات هسته‌ای ایران است، روزنامه ایران در شماره دیروز، گزارشی با عنوان «چراغ «اینستکس» روشن شد»[!]، منتشر کرد و نوشت: «چراغ سازوکار مالی «اینستکس» با نخستین‌تراکنش مالی میان ایران و اروپا روشن شد. روز سه‌شنبه دوازدهم فروردین ماه جاری بود که «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که ایران برای اولین بار با استفاده از «اینستکس» اقدام به خرید و انتقال تجهیزات پزشکی کرده تا به این ‌ترتیب در بحبوحه بحران فراگیر شیوع ویروس کرونا که دامن شماری از کشورهای اروپایی طرف برجام را نیز گرفته است، اولین گام همکاری میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا برداشته شود... روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نیز در گزارشی به جزئیات این تبادل‌ اشاره و اعلام کرده که تجهیزات فروخته شده به ارزش
500 هزار یورو (548 هزار دلار) مربوط به درمان بیماری‌های خونی بوده که از یک شرکت آلمانی خریداری شده و نهایی شدن این معامله چندین ماه به طول انجامیده است.»
معرکه گیری روی انجام نخستین‌تراکنش مالی سازوکار اینستکس در 12 فروردین 99 در حالی است که اوایل تیر 98 خبری از قول فدریکا موگرینی، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر شکل‌گیری نخستین‌تراکنش‌ها در اینستکس منتشر شد. اسفند 98 نیز رسانه‌های مدعی اصلاحات به بهانه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، به ذوق و شوق انجام‌تراکنش در این کانال مالی افتادند. در حالیکه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، متعهد به خرید نفت از ایران و رفع تحریم‌‎های مالی و برقراری مبادلات بانکی شده بود و طی دو سال اخیر دائما در حال پشت‌هم‌اندازی و نقض عهد بوده است، باید پرسید این چه سازوکار مالی است که یک ‌تراکنش آن 10 ماه طول می‌کشد؟
روزنامه آفتاب یزد، اسفند 98 در گزارشی با عنوان «سراب اینستکس» نوشته بود: «بی‌تردید اظهارات عراقچی درباره عملیاتی شدن اینستکس تکراری‌ترین موضوعی است که طی یکی دوسال اخیر شنیده شده است. بسیاری می‌گویند اینستکس قرار است چه دستاوردی داشته باشد؟»
آفتاب یزد، ادعای راه‌اندازی لینکی را وعده دوباره و تکراری توصیف کرده و تصریح کرده بود: «این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یک‌سال پیش هم اروپا از اولین ‌تراکنش‌های اینستکس سخن گفته بود و هیچ اتفاقی نیفتاد.»
اروپا با وجود همدستی و تقسیم کار مشترک با آمریکا برای انداختن ایران در تله برجام‌های بعدی، تقلا دارد با کانال قطره‌چکانی اینستکس، گا‌م‌‌های کاهنده تعهدات هسته‌ای از سوی ایران را بازگرداند.
نام:
ایمیل:
* نظر: