kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۹۶۴۴
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۶
علی‌رغم تاکید حسن روحانی بر اینکه «معیار تورم جیب مردم است نه نهادهای آماری»، نهاوندیان معاون اقتصادی وی طی گفت‌وگویی اعلام کرده در این دولت نرخ تورم به زیر 10 درصد رسیده است!
گروه اقتصادی-

دو شب پیش محمد نهاوندیان، به عنوان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور (جایگاهی که سال گذشته برای وی ابداع شد!) در یک برنامه تلویزیونی حضور یافت و در اظهارات قابل تاملی با اشاره به تک رقمی بودن تورم بیان کرد: «در پنج سال گذشته در چهار سال نخست، تورم از بالای۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد رسید.»
ادعای نهاوندیان در خصوص تک رقمی شدن تورم در شرایطی صورت می گیرد که انتقاداتی جدی به آمارهای اعلام شده توسط برخی نهاد های دولتی وجود داشته و از سوی دیگر، حسن روحانی هم در اولین نشست خبری خود  پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم که 15 مرداد سال 92 برگزار شد، گفته بود: «معیار اصلی تورم جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار.»
در شرایطی که شخص رئیس‌جمهور اعلام می کند معیار تورم جیب مردم است، آیا معاون اقتصادی رئیس‌جمهور می‌تواند ادعا کند که نرخ های اعلامی تورم، متناسب با جیب مردم بوده یا اینکه مردم هم مانند دستگاه‌های آماری کشور تورم را تک رقمی می‌دانند؟
البته آقای نهاوندیان که پیش از پست کنونی خود در جایگاه ریاست دفتر رئیس‌جمهور فعالیت می‌کرد مسلما از مواضع رئیس‌جمهور درباره تورم اطلاع داشته است، اما اینکه چرا به جای معیار رئیس‌جمهور از معیار دیگری استفاده می‌کنند، خود جای سوال دارد!  
البته شاید بتوان گفت چندان هم جای سوال نیست چون مشکلی که وجود دارد این است که دولتمردان در مواقع مختلف از معیارهای دوگانه استفاده می‌کنند؛ به گونه‌ای که وقتی قصد انتقاد از دولت قبلی را دارند، می‌گویند: معیار جیب مردم است اما زمانی که می‌خواهند عملکرد خود را گزارش دهند، معیار خود را گزارش‌های رسمی کشور می‌دانند.
تورم دو برابری معیشت مردم
با وجود تلاش هایی که دولتمردان برای استفاده ابزاری از آمار تورم می‌کنند، آمارهای بانک مرکزی در خصوص کالاهای اساسی، یعنی کالاهایی که نقش مهمی در سبد مصرفی مردم دارد، نشان می‌دهد وضع معیشتی مردم چندان هم مناسب نیست.
آمارهای بانک مرکزی از قیمت خرده‌فروشی‌های شهر تهران که شامل گروه‌های «لبنیات و تخم‌مرغ»، «برنج و حبوب»، «میوه‌ها و سبزی‌های تازه»، «گوشت قرمز و گوشت مرغ» و «قند، شکر، چای و روغن نباتی» می‌باشد، نشان می‌دهد قیمت این اجناس طی هفته منتهی به 12 مرداد (نسبت به مدت زمان مشابه سال پیش) افزایش چشمگیری داشته‌اند.
به صورت کلی هم میانگین افزایش قیمت 11 گروه از کالاهای اساسی که نام آنها در بالا آمد نزدیک به 20/4 درصد بوده که دو برابر تورم کل ماه قبل (تیر ماه) را 10/2 درصد می‌باشد، موضوعی که نشان می‌دهد تورم کل کشور نصف تورم کالاهای اساسی بوده و جالب‌تر اینجاست که بر اساس آمار مرکز آمار، نرخ تورم کل در تیر ماه سال جاری معادل 8/7 درصد ثبت شده است!
لذا نرخ تورمی که مردم با آن درگیر هستند منطبق با قیمت کالاهای اساسی بوده و دو برابر آنچه که توسط بانک مرکزی یا مرکز آمار به عنوان تورم کل اعلام می‌شود، هست.
بر همین اساس روز گذشته در گزارش خود نیز نوشته بودیم: در حال حاضر کالاهای اساسی همان‌طور که نوشتیم افزایش قیمت بالایی داشتند و دولتمردان باید توجه داشته باشند که با گفتار درمانی و اتکا به آمارهای تورم تک‌رقمی نمی‌توانند گرهی از امواج روانی افزایش قیمت‌ها بگشایند.
قیمت میوه‌های تازه 64 درصد گران شد
یکی از بارز‌ترین نمونه‌های فشار تورمی به معیشت مردم، افزایش قیمت میوه‌های تازه می‌باشد، به نحوی که میانگین افزایش قیمت میوه‌های تازه طی این مدت معادل 64/3 درصد بوده است، به عبارت دیگر؛ این حجم گرانی میوه طی یک‌سال اخیر باعث شده توانایی مردم برای خرید و مصرف میوه‌های تازه کاهش پیدا کند. واضح است که میوه‌ها نقش مهمی در سبد مصرفی خانوار دارند و از نظر سلامت جسمانی جزو تامین‌کنندگان مواد ضروری بسیاری برای بدن هستند، با این حال، افزایش قیمتی که در این گروه کالایی به وجود آمده به طور حتم می‌تواند سرانه مصرف میوه را کاهش دهد. در جزئیات آمار قیمت انواع میوه‌ها تازه، بیشترین گرانی‌ها مربوط به خربزه، موز، سیب گلاب، طالبی و هندوانه با 56 درصد، 73 درصد، 84 درصد، 87 درصد و 139 درصد افزایش قیمت می‌باشد که پنج قلم مذکور از میان هشت میوه مورد بررسی بانک مرکزی، بالای 50 درصد گران شده‌اند.
همچنین در کنار میوه‌های تازه، قیمت لبنیات، گوشت و تخم‌مرغ هم به ترتیب 18‌درصد، 29 درصد و 36 درصد افزایش داشته که در کنار افزایش قابل توجه قیمت میوه‌های تازه، سلامتی مردم را از لحاظ تامین مواد پروتئینی و ویتامینی در تنگنا قرار می‌دهد. 
نام:
ایمیل:
* نظر: