kayhan.ir

کد خبر: ۱۰۴۳۴۶
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۱
با آن که قیمت تخم‌مرغ در بخش تولید افزایش نداشته، اما با زیاده‌خواهی واسطه‌ها مردم باید این کالا را در فروشگاه‌ها ۶۰ درصد گران‌تر بخرند.این روزها علی‌رغم آنکه با گرم‌تر شدن هوا باید قیمت تخم‌مرغ کاهش یابد، اما متاسفانه شاهد افزایش قیمت در برخی مغازه‌ها هستیم.
هم اکنون قیمت هر شانه 30 عددی تخم‌مرغ در برخی از مغازه‌های پایتخت 11 و 12 هزار تومان به فروش می‌رسد، اما ناصر نبی‌پور رئیس ‌اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران به فارس گفت: از 3 هفته پیش قیمت تخم‌مرغ نه تنها افزایش نداشته، بلکه کاهش هم داشته است.
وی تصریح کرد: 3 هفته پیش هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری 4200 تومان بود که اکنون به 3800 تومان رسیده که تقریبا شانه‌ای 7500 تومان محاسبه می‌شود و در نهایت با محاسبه سود بنکدار و توزیع باید شانه‌ای 10 هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد.
این در حالی است که «م.الف» عنوان می‌کند که یک شانه تخم مرغ را از منطقه جمهوری تهران 12 هزار تومان خریده و یکی دیگر از شهروندان هر شانه تخم‌مرغ را 11 هزار تومان خریده است.
همچنین قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مراتب بالاتر از این رقم است. یک بسته 6 عددی تخم‌مرغ 3800 تومان یعنی دانه‌ای 650 تومان و بسته‌ 12 عددی تخم مرغ 5400 تومان به فروش می‌رسد.
رضا ترکاشوند رئیس‌اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن نیز با تاکید بر اینکه قیمت تخم مرغ به دلیل گرم‌تر شدن هوا و نبود بازار صادراتی افزایشی نداشته تصریح کرد: هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری 3600 تومان به فروش می‌رسد.
وی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه از بین رفتن آنفلوآنزای پرندگان چه حجمی از تخم‌مرغ کشور صادر می‌شود، گفت: هیچ تقاضایی از سوی کشور عراق یا افغانستان نداشته‌ایم، چرا که تخم‌مرغ خود را از کشورهای دیگر از جمله ترکیه با قیمت ارزان‌تر تحویل می‌گیرند.
به گفته ترکاشوند تنها مقدار محدودی تخم مرغ به افغانستان صادر می‌شود.حمید کاشانی یکی از تولیدکنندگان عمده تخم‌مرغ در کشور علت تفاوت قیمت تخم‌مرغ بین درب مرغداری تا مصرف‌کننده را سیستم نامناسب توزیع عنوان کرد و افزود: گاهی اوقات واسطه‌ها بین 30 تا 50 درصد سود می‌کنند و برای همین فاصله قیمتی بین تولید تا مصرف زیاد است.
وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تخم مرغ ایرانی نسبت به رقبای همسایه از جمله ترکیه بالاتر است، افزود: ترک‌ها برای افزایش صادرات خود لب مرز به صادرکننده خود در هر کیلو 700 تا 800 تومان مشوق صادراتی می‌دهند و آنها تخم‌مرغ را کیلویی 3 هزار تومان به عراق می‌فروشند، در حالی که همین محصول در کشور خودشان برای مردم ترکیه به دو برابر قیمت فروخته می‌شود، اما دولت ترکیه برای حمایت از صادرات مشوق صادراتی می‌دهد.
کاشانی تاکید کرد: اگر دولت می‌خواهد از صادرات تخم‌مرغ حمایت کند حتما باید یارانه صادراتی آن را هم بدهد، وگرنه امکان رقابت در قیمت را نداریم.
نام:
ایمیل:
* نظر: