جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
کد خبر: ۸۱۲۴۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۲
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان:
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: با گذشت 1/5 سال از اعلام طرح «مسکن قسطی» و اجرا نشدن آن باید گفت این طرح به بایگانی رفت.


فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که ظاهرا کانون سراسری انبوه‌سازان علاقه‌ای به آغاز طرح مسکن قسطی ندارند، اظهار کرد: شرایطی که باید برای طرح مسکن قسطی فراهم می‌شد انجام نشد، چرا که کانون سراسری انبو‌ه‌سازان معتقد بود باید شرایطی فراهم شود که به نفع متقاضیان و سازندگان مسکن باشد.
وی با اشاره به اینکه همواره به دنبال یک چارچوب کلی برای بازار قسطی در حوزه مسکن و ساختمان بودیم، گفت: متأسفانه به دلیل کامل نشدن چارچوب طرح مسکن قسطی، باید گفت که این طرح به بایگانی سپرده شده است، چرا که از زمان مطرح شدن آن 1/5 سال می‌گذرد و عملا چون وارد دوره رونق می‌شویم، شاید اجرای این طرح چندان هم موفقیت‌آمیز نباشد.
پورحاجت ادامه داد: پس از ابلاغ آئین‌نامه طرح مسکن قسطی از سوی بانک مسکن به شعب، بر روی آن ایراداتی وارد بود که متأسفانه برطرف نشد و تأخیر اجرای آن روز به روز بیشتر شد.
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان به ایرادات طرح مسکن قسطی اشاره کرد و گفت: چند ایراد اساسی به طرح مسکن قسطی وارد بود که تعیین سقف اقساط ماهانه (ماهانه سه میلیون تومان)، ضمانت بازپرداخت تسهیلات تا 110 میلیون تومان و تعیین جرایم 28 درصد برای عدم بازپرداخت اقساط بود.
وی با اشاره به اینکه قصد متهم کردن کسی را در طرح مسکن قسطی نداریم و نمی‌توانیم تمام مشکلات را به گردن بانک مسکن بیندازیم، اضافه کرد: به هر حال زمانی که طرح مسکن قسطی مطرح شد، زمانی بود که مسکن به شدت در دوره رکود قرار داشت، اما حال که در حال ورود به دوره رونق هستیم، تصور می‌کنم که شرایط به گونه‌ای برای این طرح مهیا نباشد.
براساس مجوز تحت اختیار بانک مسکن برای ایجاد بازار قسطی فروش ملک، قرار بود از ابتدای اردیبهشت امسال، امکان انجام «معامله نسیه آپارتمان مسکونی» در 7 شعبه ویژه این بانک در تهران و همچنین شعبه‌های مرکزی سایر شهرها، فراهم شود و در فاز اول طرح فروش قسطی، صرفا سازنده‌های عضو تشکل‌های ساختمانی می‌توانستند برای فروش غیرنقدی آپارتمان‌های حداکثر 10 سال ساخت خود، ضمانت «پرداخت اقساط توسط خریدار» را از بانک مسکن دریافت کنند.نام:
ایمیل:
* نظر: