دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
کد خبر: ۷۰۷۹۸
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۳
یک متخصص پوست در آستانه چهارشنبه‌ آخر سال گفت: در صورت وقوع حادثه با گاز استریل یا یک پارچه تمیز بدون کرک، محل سوختگی را بپوشانید و هرگز از خمیردندان، سیب‌زمینی رنده شده و روغن برای تسکین درد و بهبود سوختگی استفاده نکنید.


به گزارش فارس، حسین حجازی درباره چهارشنبه‌سوری و خطراتی که ممکن است آتش‌بازی برای پوست به همراه داشته باشد، اظهار داشت: استفاده از مواد آتش‌زا به طور کامل ایمن نیست و از این رو هر ساله شاهد حوادثی مانند سوختگی‌های شدید، از دست دادن چشم یا پاره شدن پرده گوش هستیم.
وی با تاکید بر اینکه باید از حمل مواد محترقه و آتش‌گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداً خودداری شود، بیان داشت: هیچگاه مواد آتش‌بازی را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاب شده و سبب صدمات و خطرات جانی می‌شود. این متخصص پوست ادامه داد: در زمانی که سطح پوست دچار سوختگی سطحی شود اولین اقدام اورژانسی این است که عضو را زیر شیر آب سرد گرفته و سپس گاز وازلین روی آن بگذاریم.
وی افزود: بلافاصله نیز باید فرد حادثه دیده را به اورژانس رساند و این مسئله را به یاد داشت که در سوختگی‌های سطحی، آب سرد درد را التیام می‌بخشد.
متخصص پوست و مو هشدار داد: سوختگی در صورتی که به صورت عمقی باشد سطح پوست را به صورت کامل تخریب می‌کند و این مسئله عوارض روحی و روانی برای فرد به همراه دارد چرا که ظاهر فرد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
حجازی تاکید کرد: استفاده از ترقه و آتش‌بازی علاوه بر سوختگی پوست ممکن است به بینایی آسیب برساند و حتی کوری فرد را به همراه داشته باشد، البته این مسئله به شدت حادثه و فاصله انفجار بستگی دارد.
متخصص پوست گفت: شایع‌ترین حادثه‌ای که در چهارشنبه سوری رخ می‌دهد، سوختگی درجه 1 یا سطحی است ولی سوختگی‌های درجه 2 یا شدید و درجه 3 یا شدیدترین نوع سوختگی نیز در حوادث چهارشنبه سوری، زیاد دیده می‌شود.
وی با بیان اینکه درد، تورم، تاول و قرمزی پوست از مهم‌ترین نشانه‌های سوختگی هستند، گفت: در میان نواحی مختلف بدن معمولا سوختگی دست از بقیه شایع‌تر و پس از آن، سوختگی صورت و تن بیشتر است. همچنین قطع عضو و عفونت ثانویه، دو عارضه خطرناک از میان عوارض زودرس سوختگی‌اند و اختلال اعصاب و روان، به ویژه افسردگی نیز یکی از عوارض دیررس سوختگی به شمار می‌رود.
حجازی به خانواده‌ها در مورد سوختگی‌های پوست توصیه کرد: تاول‌ها را نترکانید چون آنها مانند پانسمانی مناسب در محل سوختگی عمل می‌کنند و آن ناحیه را از آلودگی‌های محیطی در امان نگه می‌دارند. فقط در صورتی باید محل سوختگی را به طور کامل پاکسازی کرد که سوختگی شیمیایی اتفاق افتاده باشد، اما این پاکسازی هم صرفا باید به وسیله پزشکان و در شرایط استریل انجام شود.
وی تصریح کرد: در صورت وقوع حادثه با گاز استریل یا یک پارچه تمیز بدون کرک، محل سوختگی را آرام بپوشانید و هرگز از خمیردندان، سیب‌زمینی رنده شده و روغن برای تسکین درد و بهبود سوختگی استفاده نکنید.نام:
ایمیل:
* نظر: