جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
کد خبر: ۶۸۴۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۶
عضو هیئت علمی دانشگاه:
عضو اقتصاددان هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) گفت: نگران فسادهای کلان ناشی از مخفی‌کاری دولت هستیم چرا که محرمانه‌سازی، رویه روحانی و دولتش شده است.


علی‌اکبر حافظیه در گفت‌وگو با تسنیم درباره تبعات مخفی‌کاری‌های دولت روحانی اظهار کرد: جامعه علمی نگران محرمانه‌سازی دولت است. رئیس‌جمهور بر شفافیت اقتصادی و آماری تاکید می‌کند اما در عمل این امر اجرا نمی‌شود.
وی با بیان اینکه عدم شفافیت یکی از ویژگی‌های دولت یازدهم است ادامه داد: از آمار چک‌های برگشتی در سایت بانک مرکزی گرفته تا نرخ رشد اقتصادی، تا قراردادهای جدید نفتی، متن قراردادهای اخیر پژو و ایرباس، جریمه ایران در شکایت گازی با ترکیه و روند بررسی پرونده کرسنت محرمانه اعلام شده است. همه آنچه در حال اتفاق افتادن است محرمانه می‌ماند، اما مسئله اینجاست که حساسیت‌ها بسیار زیاد است. جامعه علمی به شدت روی رویه دولت حساس شده و در حال بررسی است.
عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه امام حسین(ع) با بیان اینکه دولت اگر تصور می‌کند مخفی‌کاری به نفعش است اشتباه می‌کند، افزود: در بحث برجام مکانیزم شفافی وجود ندارد. در حال حاضر بعضی از مباحثی مطرح می‌شود که شفاف نیست، به طور مثال آقای ظریف در سخنرانی خود در اندیشکده بیان کردند که آمریکا به بانک‌های خارجی برای معامله با ایران تضمین بدهد، این موضوع به چه معنی است؟ در عین حال بیان کرده‌اند که «امیدوارم این موضوع به زودی حل شود.»
حافظیه ادامه داد: محمدجواد ظریف همیشه بیان کرده که «ما به پیچیدگی‌های حقوقی بیشتر نیاز نداریم، بلکه نیازمند آن هستیم که شفاف و دقیق تضمین داده شود که بانک‌ها می‌توانند با ایران معامله کنند.» امیدوارم که این موضوع خیلی زود حل شود چرا که این امر می‌تواند مشکلی برای اجرا (توافق هسته‌ای) به وجود بیاورد. این موضوع باید از سوی ظریف شفاف شود.
وی تاکید کرد: آقای رئیس‌جمهور در صحبت‌های اخیر خود تاکید بر شفافیت اقتصادی کرده‌اند اما در عمل این کار اجرا نمی‌شود. اینکه بیان می‌کنند 40 درصد از قطعات هواپیماهای ایرباس، شامل بخش عمده‌ای از قطعات الکترونیکی، در آمریکا تولید می‌شود به چه معناست؟ حافظیه گفت: بعد از برجام که این کار معنی ندارد. چرا شفاف مطرح نمی‌کنند. نمونه دیگر از محرمانه‌های دولت درباره پول‌های ایران است. همچنین در بحث قراردادهای جدید نفتی حدود 50 درصدی حاکمیت نفت ما به دست بیگانه سپرده می‌شود. اما این دولت جزئیات را مخفی کرد. بیگانه‌ها برای قراردادهای نفتی پیش‌بینی‌های عجیب دارند اما اینجا خبری از پیش‌بینی‌های دقیق نیست.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه عدم شفافیت دولت جای نگرانی دارد، گفت: نتایج برجام با این همه هزینه هنوز مشخص نیست. جامعه علمی برای قراردادهای نفتی محرمانه به شدت نگران است. امیدواریم فساد بزرگی پشت محرمانه‌ها نباشد.


نام:
ایمیل:
* نظر: