پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷
کد خبر: ۵۹۲۳۱
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۳
با حضور وزیر نفت
سه طرح نفتی با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب به بهره‌برداری رسید.

اهواز - خبرنگار کیهان:

 این سه طرح شامل واحد بهره‌برداری و نمکزدایی 75هزار بشکه‌ای میدان منصوری، کارخانه نمک‌زدایی میدان لب سفید و واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی هفت شهیدان مسجد سلیمان است.
برای اجرای این طرح‌ها در مجموع دو هزار و 414 میلیارد و 145 میلیون ریال از محل اعتبارات وزارت نفت هزینه شده است.
مرحله نخست طرح توسعه میدان منصوری شامل هفت بسته کاری از جمله تعمیر و تکمیل 12 حلقه چاه، احداث واحد بهره‌برداری و نمکزدایی و احداث خطوط لوله آب مورد نیاز و خطوط برق 132 کیلو ولت دو مداره بوده است.
احداث واحد بهره‌برداری و نمکزدایی با ظرفیت 75 هزار بشکه در روز به منظور فرآورش نفت نمکی این میدان مهمترین بخش اجرایی این پروژه محسوب می‌شود که عملیات طراحی، نصب و تکمیل آن به طور کامل توسط پیمانکاران داخلی زیر نظر شرکت مهندسی و  توسعه نفت (متن) انجام شده است.
مجموع هزینه طرح تاکنون یک هزار و 670 میلیارد ریال بوده که از این مقدار، یک هزار و 220 میلیارد ریال مربوط به احداث واحد بهره‌برداری و نمکزدایی منصوری است.
کارخانه نمکزدایی میدان لب سفید با ظرفیت فرآورش روزانه 30 هزار بشکه نفت نخستین واحد نمکزدایی در میدان لب سفید است که با هدف افزایش کیفیت نفت خام استحصال شده از این میدان احداث شده است.
اعتبار اجرای این طرح 234 میلیارد و 145 میلیون ریال بوده و تجهیزات اصلی این کارخانه شامل دیسالتر، مخازن تحت فشار مایعات هیدروکربوری، گاز، سوخت و آب، مبدل حرارتی آب و نفت و کوره پیش گرمکن غیرمستقیم نفت خام است.
همچنین واحد بهره‌برداری و نمکزدایی هفت شهیدان مسجد سلیمان به منظور فرآورش نفت تولیدی میدان‌های مسجد سلیمان، لالی، پرسیاه، زیلایی و کارون با ظرفیت 55 هزار بشکه در روز و با اعتباری افزون بر 960 میلیارد ریال احداث شده است.
با راه‌اندازی این مجتمع واحدهای بهره‌برداری قدیمی مسجد سلیمان که شرایط استاندارد برای فرآورش نفت و گاز را ندارند جمع‌آوری می‌شود.
در راستای اجرای این طرح 30 کیلومتر خط انتقال برق دو مداره، 15 کیلومتر خط انتقال آب و یک ایستگاه پمپاژ آب و خطوط لوله جریانی چاه‌ها به طول تقریبی 85 کیلومتر احداث شده است.
احداث 120 کیلومتر خط لوله به قطر 12 اینچ برای انتقال نفت تصفیه شده از کارخانه بهره‌برداری و نمکزدایی هفت شهیدان به کارخانه بهره‌برداری شماره 2 اهواز برای صادرات بخش دیگری از این پروژه است.


نام:
ایمیل:
* نظر: