يکشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۱
کد خبر: ۴۱۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۳
محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استفاده از سفیده تخم‌مرغ به عنوان ماده کنترل‌کننده اندازه در ساخت نانو ذرات اکسیدی را پیشنهاد داده‌اند. این پژوهشگران نوعی نانوذره را در مقیاس آزمایشگاهی به روشی ساده و مطابق با اصول شیمی سبز و در حضور سفیده تخم‌مرغ تولید کرده‌اند.به گزارش ایسنا، یکی از مشکلاتی که امروزه محیط زیست و سلامتی انسان را تهدید می‌کند، استفاده از مواد و معرف‌های شیمیایی خطرناک در تهیه مواد صنعتی، آزمایشگاهی و پزشکی است، از این رو معرفی و بسط دادن روش‌های سنتزی بر پایه اصول شیمی سبز در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی برای جوامع علمی مرتبط یک ضرورت است.
دکتر مجید درودی درباره هدف این طرح گفت: تلاش گروه ما بر این بود تا با رعایت اصول شیمی سبز در سنتز نانوذرات، به عنوان یک رویکرد ایمن و نوین، اقدام به سنتز و بررسی خواص سمیت سلولی نانوذرات اکسید سریم (CeO2) نماییم.
نانوذرات اکسید سریم در حوزه پزشکی با کاربردهایی نظیر خواص آنتی اکسیدانی، ترمیم‌کننده ضایعات عصبی و نخاعی، نانوحامل‌ها در دارورسانی هدفمند، تهیه مواد آرایشی و بهداشتی از جمله کرم‌های ضدآفتاب یا حتی در ساخت کاتالیست‌ها، قابل استفاده هستند.
به گفته این محقق، به منظور سنتز نانوذرات مدنظر، از سفیده تخم‌مرغ به عنوان یک کنترل‌کننده رشد نانوبلورها و توزیع‌ اندازه آنها در سنتز نانوذرات اکسید سریم استفاده شد. با این روش، نانوذرات اکسید سریم غیرسمی با میانگین اندازه ذرات حدود 24 نانومتر تولید شده است.درودی در ادامه افزود: سفیده‌ تخم‌مرغ نوعی مایع زیستی و طبیعی است که حاوی مقادیر بالایی انواع اسیدهای آمینه و پروتئین‌های مختلف نظیر آلبومین و لیزوزیم است. این اسیدهای آمینه به لحاظ ساختاری به شکلی هستند که می‌توانند در سنتز نانوذرات، نقش پایدار و کنترل‌کننده اندازه را ایفا کنند. در تحقیقات مشابه در کشورهای تراز اول دنیا، سعی می‌شود  تا از اسیدهای آمینه تجاری و خالص که دارای قیمت‌های بالایی هستند، استفاده شود. ولی در این کار تحقیقاتی سعی شده به طور مستقیم از سفیده تخم‌مرغ که در دسترس و ارزان قیمت است، استفاده شود. لذا استفاده از این ماده بیولوژیک در سنتز سایر نانوذرات اکسید فلزی بدین روش نیز پیشنهاد می‌شود.
همچنین روش استفاده شده در سنتز این نانوذرات، فراینده سل-ژل بوده است. از جمله مزایای این روش می‌توان به سادگی، استفاده از مواد ارزان قیمت و در دسترس اشاره کرد.
استفاده نکردن از مواد و معرف‌های خطرناک برای سلامتی انسان و محیط‌زیست، تهیه نانوذراتی با اندازه یکنواخت و راندمان بالا، به کار نبردن وسایل، تجهیزات و شرایط خاص فیزیکی و محلول‌های پیچیده شیمیایی از دیگر فواید روش به‌کار گرفته شده است.نام:
ایمیل:
* نظر: