يکشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۸
کد خبر: ۳۲۳۳۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۱
رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک جزئیات اسکناس جدید 2000 تومانی را تشریح کرد.مجید صنیعی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به رونمایی از اسکناس 2000 تومانی در هفته دولت (اواخر شهریور ماه) اظهار کرد: در آن زمان این اسکناس منتشر نشده و در دست چاپ قرار داشت چرا که اسکناس 2000‌تومانی به اندازه کافی موجود بود و اگر هم  قرار بر انتشار داشتیم از همان اسکناس‌های نزد بانک مرکزی با طرح‌های قدیمی استفاده می‌کردیم.
وی با اشاره به حضور رئیس‌جمهور در بانک مرکزی برای مجمع عمومی این بانک گفت: با اینکه پیش از این نیز مجوز انتشار اسکناس 2000 تومانی طرح جدید وجود داشت، اما اولین حضور ایشان در بانک مرکزی فرصت نمادین و مناسبی برای آغاز انتشار این اسکناس بود؛ بنابراین از روز سه‌شنبه بانک‌ها می‌توانند با درخواست از اداره تولید و نشر اسکناس آن را دریافت کنند.
صنیعی درباره علت تغییر اعمال شده در اسکناس 2000 تومانی با اشاره به مصوبه بانک مرکزی در اواخر سال 1392 مبنی بر تغییر در نوع چاپ پشت اسکناس 2000‌تومانی به دلیل صرفه‌جویی و ایجاد اعتدال در مصرف بالای نوع مرکب مورد استفاده در این بخش بیان کرد: بلافاصله موافقت بانک مرکزی در رابطه با تغییر طرح اسکناس در کنار تغییر در نوع چاپ را نیز جلب کردیم.
وی با بیان اینکه اسکناس 2000 تومانی از سال 1382 که منتشر شده بود دو بار تغییر طرح داشت افزود: اولین طرح پشت این اسکناس میدان نقش جهان اصفهان بود و در حدود سال 1387 مسجد‌الاقصی به عنوان طرح دیگر این اسکناس در نظر گرفته شد و در سال جاری نیز نقش سومی به عنوان بادگیرهای ابرکوه یزد برای آن طراحی شد.
رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، در ادامه با بیان توضیحاتی در رابطه با تغییرات اعمال شده در اسکناس جدید پرداخت و گفت: اسکناس 2000‌تومانی جدید از لحاظ مسايل امنیتی هیچ‌گونه تغییری نسبت به طرح قدیمی ندارد به طوری که طرح تصویر ناقص و تصویر مخفی و نخ امنیتی، واتر مارک سمت راست اسکناس، تصویر برجسته روی آن، ریز نوشته‌هایی که روی اسکناس وجود داشته که با لوپ و یا وسایل بزرگ‌کننده قابل مشاهده هستند،‌ فلورسنت بودن شماره و برخی نقاط طرح رو و پشت اسکناس بدون تغییر مانده است.
صنیعی با بیان اینکه ابعاد اسکناس طرح جدید تغییری نداشته و رنگ آن آبی ثابت مانده است، تاکید کرد: اما از لحاظ فنی نوع چاپ برجسته در پشت اسکناس حذف و به چاپ افست امنیتی تبدیل شده است.
به گفته صنیعی جنس اسکناس 2000 تومانی جدید صددرصد الیاف پنبه یعنی کتان است.
رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، همچنین در مورد میزان چاپ اسکناس جدید 2000 تومانی خاطرنشان کرد: از سال 1382 تاکنون حدود دو میلیارد قطعه از این اسکناس در قالب طرح قدیم و جدید که عمده آن قدیمی است چاپ کرده‌ایم. که البته تمامی این دو میلیارد در جریان نیست چرا که به دلیل گردش بالا بعد از پنج الی شش سال عمر مفید آنها کاهش یافته و مستهلک می‌شود که در این حالت از رده خارج اعلام شده و باید به جای آن اسکناس جدید چاپ و جایگزین شود. به عبارتی دیگر حدود 600 تا 800 هزار قطعه در جریان و بقیه جبران اسکناس‌های امحا شده را انجام می‌دهند.
صنیعی با تاکید بر اینکه با ورود اسکناس طرح جدید دیگر طرح قدیمی چاپ نمی‌شود، افزود: تا هنگامی که اسکناس 2000 تومانی در جریان است از طرح جدید تولید کرده و به طور تدریجی جایگزین اسکناس‌های کهنه و امحا شده می‌شود.
وی این را هم گفت که بیش از 30 میلیون قطعه از اسکناس 2000 تومانی طرح جدید چاپ شده و همچنان در جریان چاپ قرار دارد.
رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک همچنین چرایی انتخاب بادگیر به عنوان طرح جدید اسکناس 2000 تومانی را تشریح کرد.صنیعی با ارائه توضیحاتی درباره بادگیرها گفت: بادگیر روش ابداعی کاملا ایرانی برای ایجاد فضایی خنک داخل منازل گرم کویری و به عبارتی دستگاه تهویه مطبوع است و مردمی که سالیان زیادی است توانسته‌اند با هوای مناطق کویری کنار بیایند در یکی از روش‌ها بادهای طبیعی منطقه را توسط بادگیرها تحت کنترل درآورده‌اند این در حالی است که بیشترین تعداد آنها در دشت‌های خشک کاشان، یزد، جهرم، طبس و چند مورد دیگر وجود دارد.نام:
ایمیل:
* نظر: