يکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸
کد خبر: ۲۰۴۵۳۹
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶
رئیس‌شورای شهر تهران:
رئیس‌شورای اسلامی شهر تهران با‌اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده بلیت مترو 15 هزار تومان شده است،گفت: موضوعات مطرح شده به معنای گران شدن بلیت مترو نیست.

به گزارش ایسنا، محسن‌هاشمی در حاشیه جلسه دیروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهارداشت: امروز شهردار تهران و معاونین ایشان با اعضای شورای شهر جلسه هم‌اندیشی داشتند که معاونین طرح‌های اولویت محور و تحقق‌پذیر را در قالب گزارشی ارائه دادند و مقرر شد این جلسات درمورد طرح‌ها و پروژه‌ها ادامه یابد و نظرات اعضا و معاونین شهردار و شهردار با همدیگر برای مراحل پایانی سال آخر شورا هماهنگ شود.
هاشمی درباره‌ عدم آزاد‌سازی کامل اوراق مشارکت حمل ونقل عمومی سال ۹۸ گفت: همان زمانی که اوراق مشارکت در مجلس به تصویب می‌رسد مشخص می‌شود چه کسی باید بازپرداخت را تضمین کند. در مورد اوراق مشارکت مربوط به شهرداری‌ها، ۵۰ درصد از آن توسط دولت و ۵۰ درصد توسط شهرداری تضمین بازپرداخت می‌شود و به نظر می‌رسد بانک مرکزی و سیستم بانکی بند اضافی برای شهرداری‌ها ایجاد کردند.
وی افزود: ضمن اینکه دولت تضمین می‌دهد، شهرداری‌ها هم باید تضمین کنند و این یک بروکراسی بیش از‌اندازه است. چرا وقتی دولت وام می‌دهد و اعتبار آن را تضمین می‌کند باید چنین اتفاقی رخ دهد، مگر اعتبار دولت آن‌قدر کم شده است که بانک‌ها از خود شهرداری هم تضمین می‌خواهند؟ این زیر سؤال بردن دولت است.
رئیس‌شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در همین راستا با آقای شریعتمداری وزیر رفاه صحبت کردم و برای آقای همتی رئیس‌کل بانک مرکزی هم پیغام فرستادم که این موضوع صحیح نیست. وقتی ماده ۶۲ برای این اوراق آمده است بانک‌ها به هیچ وجه نباید تضمینی را از شهرداری بگیرند. در گذشته نیز چنین بود و شهرداری می‌تواند از این موضوع به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کند تا اگر بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی در این زمینه وجود دارد باطل شود.
هاشمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اظهارات معاون حمل ونقل و ترافیک مبنی بر افزایش قیمت بلیت مترو به پنج هزارتومان گفت: در جلسه امروز ایشان توضیح دادند که با توجه به افزایش قیمت‌ها و کاهش تعداد مسافر قیمت تمام شده بلیت افزایش پیدا کرده است. الان در فصل بودجه هستیم و باید یارانه دولت در این بخش دیده شود لذا به نظرم آقای مناف‌هاشمی خیلی به موقع این موضوع را مطرح کردند که قیمت تمام شده مبلغ قبلی نیست و ۱۵ هزار تومان است.
به گفته وی، براساس مصوبه قبلی، یک سوم قیمت بلیت را مردم، یک سوم را دولت و یک سوم را شهرداری می‌پردازد. طبیعی است که الان باید پنج هزار تومان را دولت، پنج هزار تومان را شهرداری پرداخت کند اما درباره پنج هزار تومان مردم باید تصمیم گیری شود و پیشنهاد ایشان این بود که این سهم مردم باید توسط دولت و شهرداری پرداخت شود و منظور ایشان این نبود که بلیت گران شود و لازم است که هم دولت و هم شهرداری در پرداخت سهم خود اقدام کنند.
گفتنی است، رئیس‌شورای شهر تهران چند روز قبل هم با بیان اینکه موافق افزایش نرخ کرایه مترو و اتوبوس در شرایط کنونی نیستم، گفته بود: خسارت مالی ناوگان حمل‌ونقل عمومی را باید دولت و شهرداری بپردازند.


نام:
ایمیل:
* نظر: