جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶
کد خبر: ۲۰۴۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
فعالان اصلاح‌طلب معتقدند رئیس‌جمهور هرچند کارنامه مناسبی ندارد، اما به دور از عقلانیت و آداب سیاسی، به منتقدان حمله می‌کند.

روزنامه اقتصادی جهان صنعت ضمن بررسی مدیریت دولت نوشت: مردم از نظر معیشتی در مضیقه هستند. نرخ تورم به رقم بالا و باورنکردنی رسیده و تورم در مقایسه با دوره احمدی‌نژاد به طنزی تلخ شبیه است. در این شرایط نامساعد اقتصادی، رئیس‌جمهور که از همان ابتدای مسئولیت چشم امیدش تنها به تحقق برجام و رفع تحریم‌ها بوده و دولتش نه تدبیری برای رفع مشکلات اندیشیده و نه امیدی در دل مردم باقی گذاشته است، ماه‌های پایانی دولت خود را به دعواهای سیاسی و کلامی با رئیس مجلس اختصاص داده است! حالا هم در جلسه اخیر هیئت دولت منتقدان خود را به باد تمسخر گرفته و مدعی شده که مدیریت نمی‌دانند!
روحانی در این اظهارات خطاب به منتقدان دولت گفته است: «برخی به جای اینکه بگویند آمریکا در حق ما جنایت می‌کند، می‌گویند مدیریت دولت فلان‌جور است و... شما اصلا می‌دونید مدیریت چیه که این حرف‌ها را می‌زنید.»
غیر از اصولگرایان، برخی اصلاح‌طلبان هم به این سخنان در شرایط فعلی که عملکرد دولت که جای هیچ‌گونه دفاعی ندارد و به معنای واقعی کلمه در حق مردم کوتاهی شده و روحانی باید به سهم خود از مردم عذرخواهی کند و پاسخگوی مدیریت ضعیف خود باشد، منتقدان را مورد تمسخر قرار می‌دهد!
برخی اصلاح‌طلبان از این ادبیات و لحن طلبکارانه رئیس‌جمهور که زبان به کنایه و تمسخر منتقدان گشوده است، انتقاد کردند.
محمد بادامچی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم در گفت‌وگو با «جهان صنعت» گفت: «به نظر من آقای روحانی همان روحانی است که طی سال‌های گذشته می‌شناسیم و تغییر خاصی نداشته است.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: «توقع لحن و عملکرد اصلاح‌طلبانه از آقای روحانی اشتباه است و نمی‌توانیم انتظارات خودمان را به ایشان تحمیل کنیم. ولی در شرایط فعلی که مردم از نظر اقتصادی و معیشتی وضع مطلوبی ندارند و در وضعیت بسیار بد و اسفناکی هستند، باید طریقه صحبت و رفتار خود را  کنترل کنند. مردم از وضعیت موجود رضایت ندارند و تحت انواع فشارها هستند و حداقل انتظار دارند مسئولان در گفتمان و ادبیات خود نزاکت لازم را به خرج دهند.»
عضو شورای مرکزی حزب کار تصریح کرد: «توقع و انتظار مردم از دولت آقای روحانی این بود که مشکلات بهتر حل شود. ولی حداقل انتظارشان از رئیس‌جمهور این است که به نحوی توهین‌آمیز با آنها صحبت نشود و طلبکار نباشد.»
مهدی آیتی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم هم در انتقاد از عملکرد و سخنان روحانی، گفت: «اولین بار نیست که آقای روحانی از این ادبیات استفاده می‌کند و همان روزهای اولی که به‌عنوان ریاست‌جمهوری وارد عمل شد، منتقدان را افراد بی‌سواد و نادان خطاب کرد. افرادی که دارای کیش شخصیت، غرور و تکبر هستند به جای اینکه از انتقادات استقبال کنند، دیگران را مورد اهانت قرار می‌دهند.»
آیتی گفت: «اگر مدیری متواضع باشد و بداند در کارش ایراد دارد و عملش محدود است، در اولین مرحله از مردم عذرخواهی می‌کند و اقرار می‌کند و می‌گوید کجای مسیر را اشتباه رفته و آن اشتباه را اصلاح می‌کند. ولی افراد متکبر و مغرور چنین کاری را انجام نمی‌دهند و دیگران را زیر سوال می‌برند. آقای روحانی نمی‌خواهند قبول کنند با سوءمدیریت‌های خود خسارت‌های جبران‌ناپذیری به کشور تحمیل کرده است. این خسارت‌ها تا سال های طولانی جبران نخواهند شد.»
آیتی افزود: «از همان ابتدا که آقای روحانی سکان مدیریت اجرایی کشور را به دست گرفت، همه کسانی که سابقه آشنایی با او داشتند این حرف را می‌زنند که آقای روحانی در همه عمرش حتی یک روز هم کار اجرایی نداشته است و همیشه کارهای مشاوره‌ای، امنیتی و اطلاعاتی انجام داده است.»
نماینده مجلس ششم گفت: هیچ‌یک از وعده‌های انتخاباتی روحانی اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محقق نشده است.

 


نام:
ایمیل:
* نظر: