جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
کد خبر: ۲۰۴۲۳۸
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳
پیگیری تامین واکسن برای ۲۱ میلیون نفر از جمعیت کشور
وزیر بهداشت گفت: از سه طریق تلاش می‌کنیم واکسن کرونا را برای 21 میلیون نفر از جمعیت کشور تأمین کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، سعید نمکی در ارتباط زنده تلویزیونی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح شهید سلیمانی اظهارداشت: در این طرح در حوزه‌های آموزش، بیماریابی و افزایش تست و مدیریت بیماری قبل از رسیدن به بیمارستان برنامه‌ریزی شده است و این طرح با همکاری با سفیران سلامت و نیروهای بسیج در اقصی نقاط کشور آغاز شده است که امیدواریم در پایان این طرح، دستاورد خوبی به جهان ارائه دهیم.
بالا بودن آمار مرگ و میر کرونایی به دلیل مراجعه دیرهنگام بیماران
نمکی با بیان اینکه بالا بودن آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا به دلیل مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز درمانی است افزود: از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌ها تشکر می‌کنیم، گزارش‌ها حکایت از رعایت نود درصدی پروتکل‌ها دارد، ما در راستای اجرای محدودیت‌ها با دو معضل مواجه بودیم اول ترافیک صبحگاهی، به دلیل فعالیت شرکت‌های خصوصی و ادارات دولتی بود که رئیس‌جمهور دستور داد شرکت‌های دولتی از شنبه تعداد نیروها را به حداقل برسانند و از شرکت‌های خصوصی می‌خواهیم تعداد نیروها را کاهش دهند، اگر شرکت‌های خصوصی در رفت وآمد شهری اثرگذاری منفی داشته باشند برخورد خواهد شد. وی ادامه داد: دومین معضل ما توزیع مرغ در بازارهای روز و شهری بود که این موضوع منجر به شلوغی و ازدحام و شیوع بیماری می‌شد که رئیس‌جمهور به وزیران مربوطه دستور دادند که به این موضوع رسیدگی و راهکاری برای مدیریت آن ارائه شود.
تامین واکسن کرونا از 3 طریق دنبال می‌شود
وزیر بهداشت با بیان اینکه مراحل تامین واکسن کرونا از سه طریق دنبال می‌شود، گفت: روش اول خرید واکسن از مجموعه کواکس است که رایزنی‌های لازم برای خرید و واردات 18 میلیون و 800 هزار دوز صورت گرفته است که از این طریق واکسن مورد نیاز 8 میلیون و 400 هزار نفر تأمین‌ می‌شود یعنی حدود ده درصد از جمعیت کشور. برای تولید مشترک حدود پنج و نیم میلیون دوز واکسن با یک کمپانی صاحب نام درحال مذاکره هستیم و حدود 20 میلیون دوز از طریق یک کمپانی معتبر دیگر تامین می‌شود، با این حساب 41 تا 42 میلیون دوز واکسن را برای 20 تا 21 میلیون جمعیت کشور (به علت دو مرحله‌ای بودن تزریق واکسن) تهیه خواهیم کرد.
نمکی با‌اشاره به تلاش‌های محققان برای تولید واکسن کرونا در کشور افزود: واکسن داخلی در حال پیشرفت است و علیرغم ذهنیت برخی افراد که به شرکت‌های داخلی و تولید داخل باور ندارند در این راستا اقدام خوبی انجام شد و سازمان جهانی بهداشت پیشرفت چهار شرکت را قبول کرده است و یک شرکت مجوز تست انسانی را گرفته که هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود و امیدوارم طی چند ماه آینده مژده ساخت واکسن تولید داخل را به مردم عزیز برسانیم.
آغاز مطالعه بالینی واکسن آنفلوآنزای ایرانی
خبر دیگر اینکه سخنگوی سازمان غذا و دارو از اخذ مجوز برای مطالعات بالینی واکسن نوترکیب ایرانی آنفلوآنزا خبر داد.
کیانوش جهانپور در صفحه مجازی خود نوشت: «‏سرانجام واکسن آنفلوآنزای نوترکیب ایرانی به مرحله اخذ مجوز کمیته اخلاق برای مطالعات بالینی رسید.»


نام:
ایمیل:
* نظر: