دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸
کد خبر: ۲۰۳۹۶۵
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
وزیر کشور با قدردانی از همکاری مردم و اصناف در اجرای محدودیت‌های جدید کرونایی گفت: گزارش اخیر نشان می‌دهد این طرح به خوبی پیش می‌رود و مردم همکاری خوبی دارند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی در بازدید از مرکز کنترل قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: در این دوره باید نظارت‌ها را جدی بگیریم و انسجام و وحدت در اجرای مدیریت شهرستانی بسیار مهم است. این قرارگاه باید با رصد اقدامات، ابهام و‌اشکال‌های طرح را شناسایی کند.
رحمانی فضلی افزود: گزارش‌های مربوط به ۲۴ ساعت نخست اجرای طرح جامع محدودیت‌ها مثبت بوده است. صداوسیما بسیار موفق عمل کرد و مردم هم بسیار خوب همراهی کردند.
وی با‌ اشاره به اینکه زحمات زیادی برای این طرح کشیده شده است، گفت: این طرح در کنار 6 قسمت دیگر مانند تست فراوان تا یکصد هزار، غربالگری و قرنطینه در حال اجراست.
وزیر کشور اظهار داشت: این کار به صورت منسجم و هماهنگ در حال اجرا است و صاحبان مشاغل و مردم در اجرای این طرح همکاری خوبی داشتند و دولت را یاری کردند.
رحمانی فضلی با ‌اشاره به تشکیل ستاد ملی کرونا در شهرستان‌ها و استان‌ها افزود: این ستاد برای رصد کردن و پیگیری مشکلات پیش رو تشکیل شده است تا ابهام و مشکلات در عمل به صورت لحظه‌ای با تلاش دستگاه‌های متولی و میان شهرستان‌ها و استان‌ها برطرف شود.
بحث اصلی هماهنگی و انسجام بیشتر
در شهرستان‌هاست
وزیر کشور همچنین در جلسه بهره‌برداری از قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: مردم همکاری خوبی دارند، اما یک بحث اصلی هماهنگی و انسجام بیشتر در شهرستان‌هاست و همه باید یک حرف واحد بزنیم و حرف واحد نیز همین دستورالعمل‌هاست که به همه ارسال شده است و به هیچ وجه نباید حرف متفاوت زده شود؛ اگر مردم حرف متفاوت بشنوند دچار تردید و ابهام می‌شوند.
کسانی که تخلف می‌کنند باید جریمه شوند
رحمانی فضلی ادامه داد: وزارت صمت و بهداشت موظف هستند اصناف را کنترل کنند و بازرسی وسیعی انجام شود، به هر حال حداقل‌هایی وجود دارد که به هر دلیلی رعایت نمی‌کنند که باید با آنها برخورد شود و باید منافع اکثریت در نظر گرفته شود و کسانی که تخلف می‌کنند باید جریمه شوند.رای اجرای دقیق این طرح، ضمانت اجرا گذاشته است بنابر این اگر جایی نیاز است پلمب شود، این کار انجام گیرد.
کاهش ورود خودرو‌ها به شهر‌های قرمز
وی با‌اشاره به ورودی شهر‌های قرمز گفت: ورود خودرو به این شهر‌ها کاهش پیدا کرده است و کنترل می‌شود. البته ناجا باید با همه ظرفیت پای کار بیاید همانند کار‌هایی که با تمام ظرفیت انجام می‌دهد و در صورت نیاز نیروی بسیج در خدمت ناجا است و نیروی بسیج در این خصوص اعلام آمادگی کرده است.
وزیر کشور تأکید کرد: وقتی موضوعی تصویب می‌شود نباید اجازه داد عده‌ای حداقل آن را زیر پا
بگذارند.
بحث محلات در اجرای طرح محدودیت‌ها
باید جدی پیگیری شود
رحمانی فضلی گفت: در اجرای طرح جدید محدودیت‌ها بحث محلات باید به صورت جدی پیگیری شود. در بحث محلات و خدمات رسانی نیز اولویت به افرادی داده می‌شود که نیاز به قرنطینه و بستری دارند.تشکل‌ها نیز به منظور انسجام بیشتر باید وارد عمل شوند که دستورالعمل‌های آن آماده شده است.
وی با‌اشاره به موارد رفع نقص در استان‌ها افزود: این موارد از طریق ستاد‌ها باید رفع شود و نظارت بر اعمال قانون باید جدی باشد، البته بنای ما بر این نیست که اصل را بر جریمه بگذاریم، اما اگر جریمه کم هم باشد، اما سریع اجرا شود مؤثرتر است.
جریمه‌ها جدی است
وزیر کشور اظهارداشت: البته در اجرای طرح به ویژه در بحث جریمه بنای ما درگیری با مردم نیست بلکه خودرو‌هایی که بعد از ساعت ۹ شب به خیابان می‌روند و دوربین‌ها یا افراد (افسران راهنمایی و رانندگی) شماره خودرو را برمی دارند باید بلافاصله برای آن فرد جریمه ارسال شود یا اگر فروشگاهی رعایت نکرده است، سریع به آن فرد اطلاع داده شود یعنی وقتی پیامک ارسال شد آن فرد می‌داند که جریمه و اقدام در این خصوص جدی
است.
رحمانی فضلی افزود: هر نوع ابهام و هر نوع سؤال و شبهه و مشکل بلافاصله باید برطرف شود.
شرایط فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای
وی گفت: در بحث فروشگاه‌های زنجیره‌ای از همان ابتدای طرح قرار نبود همه بخش‌هایش فعالیت کند، بلکه آن قسمت که مربوط به کالا‌های ضروری است باید باز و فعال باشد و بقیه موارد تعطیل هستند به ویژه که در فروشگاه‌های بزرگ همه نوع کالایی وجود دارد.بنابر این فقط آن بخش‌هایی که مربوط به کالا‌های ضروری است باید فعال باشد و بقیه جا‌ها بسته شود تا ازدحام جمعیت صورت
نگیرد.
وزیر کشور ادامه داد: در معرض یک آزمون بزرگ هستیم، نتیجه توفیق در این آزمون نجات جان انسان‌هاست و هر چه جدیت ما در اجرای این طرح بیشتر باشد قطعاً به سمت فضای باز حرکت می‌کنیم.نام:
ایمیل:
* نظر: