پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
کد خبر: ۱۹۹۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۵
در پی انتشار خبر استعفای دومین نخست‌وزیر مکلف لبنان پس از رفتن سعد حریری، برخی رسانه‌های این کشور پشت پرده ناکامی «مصطفی ادیب» در تشکیل دولت را منتشر و اعلام کردند، فشارهای آمریکا و رژیم سعودی عامل شکست «ادیب» بود.سرویس خارجی-

یکی از روش‌ها برای به هم ریختن کشورها به ویژه در منطقه ما، فشار به رهبران این کشورها برای استعفا و در نتیجه ایجاد خلاء قدرت بوده است. این کشورها اگر درگیر بحران مثلا اقتصادی باشند، با ایجاد این خلاء، دچار بحران سیاسی هم می‌شوند. حالا چنین کشوری باید بیشتر انرژی و هزینه خود را صرف حل این بحران‌های پیچیده کند. بحران‌هایی که خدا می‌داند، کی به پایان خواهد رسید. این توطئه در عراق و لبنان پیاده شده و این کشورها حالا دچار مشکلات پیچیده‌ای در داخل شده‌اند. در لبنان استعفای ناگهانی سعد حریری آن هم پس از بازگشت از فرانسه لبنان را وارد چنین معرکه خطرناکی کرده است.
«مصطفی ادیب» در 10 شهریور ماه و پس از ناکامی «حسان دیاب» در تشکیل کابینه جدید، مامور تشکیل کابینه شد. او اما 5 مهر ماه مثل «دیاب» انصراف خود را اعلام کرد و عقب کشید تا بحران این کشور وارد ماه هشتم شود!
 پایگاه خبری تحلیلی «النشره» لبنان روز یکشنبه در این مورد نوشته که عربستان یک روز پس از اعلام طرح
«سعد حریری» نخست‌وزیر سابق، برای جلوگیری از تشکیل دولت لبنان وارد عمل شد؛ زیرا از نظر ریاض تشکیل یک دولت با حضور حزب‌الله مجاز نیست! سخنرانی «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی در سازمان ملل نیز هشداری واضح برای حریری، ادیب و نخست‌وزیران سابق لبنان بود مبنی بر اینکه تشکیل دولت با این شروط ممنوع است. النشره سپس مدعی شد: موضع [کارشکنانه] آمریکا و عربستان سعودی خشم دوگانه شیعه و ایران را برانگیخته و (این مواضع) از حجم فشارها علیه ایران، حزب‌الله، متحدان حزب‌الله و ملت لبنان حکایت می‌کند.
«ناصر قندیل»، سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» نیز اقدام پادشاه سعودی در حمله لفظی به حزب‌الله لبنان از تریبون سازمان ملل را «تحول بزرگ» دانست و گفت که ریاض به سعد حریری، رئیس‌جریان المستقبل لبنان پیام تهدیدآمیز ارسال کرده است. به گزارش فارس، او گفت اطلاعاتی دارد که آل‌سعود پیامی به سعد حریری ارسال کرده و او را تهدید به کنار گذاشتن از قدرت کرده است.
در این خصوص، النشره همچنین به نشست اخیر ادیب با «علی حسن الخلیل» (از جنبش امل) و «حاج حسین خلیل» (حزب‌الله) پرداخته و نوشته، این دیدار موفق نبود و دو گانه شیعی، همچنان شاهد مخالفت سرسختانه مصطفی ادیب در انتخاب یک وزیر شیعه به عنوان وزیر دارایی از میان لیست ده نفره ارائه شده از جانب حزب‌الله و امل بودند و ادیب از پذیرفتن این لیست امتناع کرد.
بعد از کناره‌گیری «مصطفی ادیب» از مأموریت تشکیل کابینه لبنان، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به فکر افزایش فشارها بر عرصه سیاسی لبنان افتاد. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کاخ الیزه شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ماکرون روز یکشنبه طی نشست خبری درباره اوضاع سیاسی لبنان سخنرانی خواهد کرد.
گفتنی است، این اخبار ابهام و پیچیدگی سیاست در لبنان را بازنمایی می‌کنند، نه گروه‌های داخلی توافقی بر سر منافع ملی دارند (تعریف منافع ملی در برخی کشورهای عربی همواره با بحران رو‌به‌روست) و نه بیگانگانی چون آل‌سعود، آمریکا و فرانسه که میدان سیاست در لبنان را زمین بازی خود می‌دانند موافق یکدیگرند. مجموع این اختلافات نخواهد گذاشت، لبنانی به این زودی حالت عادی را تجربه کند. چیزی که برخی جریان‌های سیاسی آلوده در ایران نیز با تلاش برای «عبور از روحانی»‌، به دنبال تحمیل بر کشور عزیزمان هستند.
درگیری ارتش لبنان با تروریست‌ها
از سوی دیگر خبر رسیده، گروه تروریستی داعش مجددا در برخی نقاط لبنان دست به تحرکاتی زده است. ارتش لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرده در جریان عملیات ضد تروریستی در منطقه «وادی خالد» واقع در شمال این کشور، ۱۳ تروریست را از پای درآورده است.
در بیانیه ارتش لبنان همچنین بر بازداشت ۱۵ تروریست و فرار دو نفر دیگر تصریح شده است. ارتش لبنان طی این عملیات، عناصر این گروه مسلح را که یکی از گروه‌های وابسته به «خالد التلاوی» از سرکرده‌های داعش است و گفته شده که برای یک حمله تروریستی آماده می‌شدند به محاصره خود درآورد. ارتش لبنان همچنین اعلام کرده، در حمله گروهی تروریستی به یک مقر ارتش در منطقه «عرمان-المنیه» (در شمال لبنان)، تروریست‌ها که سوار بر یک خودرو بودند اقدام به تیراندازی به سمت نیروهای ارتش در مقر مذکور کردند و نظامیان لبنانی پاسخ متقابل دادند که در این میان 2 نفر از آنها به شهادت رسیدند. یکی از تروریست‌ها نیز کشته شد و مابقی فرار کردند.نام:
ایمیل:
* نظر: