جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۴
کد خبر: ۱۹۸۴۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶
پس از مرکز آمار
در شرایطی که چندی پیش، مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در بهار امسال را منفی 1/7 درصد اعلام کرده بود حالا رئیس‌کل بانک مرکزی هم این رشد منفی را تایید کرد و فقط رقمش را کمتر دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در روزهای گذشته مرکز آمار رشد اقتصادی بهار امسال را با نفت منفی 3/5 و بدون نفت منفی 1/7 درصد اعلام کرد که البته این رقم برای با نفت نشان دهنده مثبت شدن نسبت به سال گذشته و برای بدون نفت روند منفی‌تری بود.
اخیرا عبدالناصر همتی، رئیس‌ کل بانک مرکزی نیز آمار رشد اقتصادی را اعلام کرده که نرخ اعلامی از سوی وی هم بیانگر رشد منفی در هر دو بخش است؛ آمار همتی نشان می‌دهد رشد اقتصادی با نفت در بهار امسال منفی 2/8 و بدون نفت منفی 0/6 بوده است البته آمار بانک مرکزی نشان از اختلاف 0/7 در رشد با نفت و ۱/۱ درصد بدون نفت با مرکز آمار دارد.  با این حال، در دیگر جزئیات آماری نیز این اختلاف دیده می‌شود؛ به طوری که در آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار فقط بخش کشاورزی رشد مثبت 0/1 در بهار داشته و رشد بخش صنایع و معادن منفی ۴/۴ درصد و خدمات منفی 3/5 درصد بوده است. اما آنچه بانک مرکزی اعلام کرده فقط آمار بخش خدمات منفی بوده است.  این در حالی است که به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، رشد کشاورزی 3/7 درصد، صنایع و معادن 2/5 درصد و خدمات منفی 0/6 درصد است. اختلاف آماری در حالی همچنان پابرجاست که در آمار رشد اقتصادی سال گذشته که چندی پیش از سوی دو نهاد اعلام شد، مرکز آمار رشد دو بخش را منفی اما بانک مرکزی رشد بدون نفت را مثبت گزارش کرده بود بر این اساس، طبق آمار مرکز آمار رشد با نفت منفی هفت و بدون نفت منفی 0/6 درصد ولی بانک مرکزی منفی 6/5 درصد برای رشد با نفت و مثبت ۱/۱ درصد برای بدون نفت گزارش کرد که این آمار در دیگر جزئیات با یکدیگر اختلاف داشت. بهرحال این اختلافات می‌تواند به اعتماد عمومی درباره آمارهای رسمی لطمه بزند.  گفتنی است، در اواخر سال ۱۳۹۷ با مصوبه شورای عالی آمار و در راستای حذف موازی کاری آماری، بانک مرکزی از انتشار خبرهای مربوط به تورم، رشد اقتصادی و حساب‌های ملی منع شد و مرکز آمار به عنوان مرجع رسمی اعلام آمار شناخته می‌شود.نام:
ایمیل:
* نظر: