جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۳
کد خبر: ۱۹۸۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶
رئیس‌ نظام صنفی کشاورزی:
رئیس ‌نظام صنفی کشاورزی گفت: دولت باید با تعیین قیمت خرید مناسب برای کلزا، کشاورزان را به کشت این محصول تشویق کند.


محمدشفیع ملک‌زاده در گفت ‌و گو با خبرگزاری فارس درباره کشت کلزا اظهارداشت: به دلیل سیاست‌های نامناسب در خرید تضمینی کلزا کشت این محصول استراتژیک پس از سال 1396 کاهش یافت.
وی با بیان اینکه سطح زیر کشت در سال جاری نسبت به سال گذشته 30 درصد افت کرده است گفت:‌ تا سال 96 تشویق و ترغیب برای خودکفایی دانه روغنی باعث شد سطح کشت این محصول افزایش یابد. اما پس از آن با تعیین قیمت‌های ناعادلانه خرید تضمینی سطح کشت این محصول به شدت افت کرد.
رئیس ‌نظام صنفی کشاورزی افزود: تولید این محصول قبل از سال 96 تا 800 هزار تن هم بود اما اکنون به 200 هزار تن رسیده است.
ملک‌زاده با بیان اینکه کشور نیاز مبرم به کشت دانه‌های روغنی برای تامین روغن کشور و استفاده از کنجاله آن برای خوراک دام و طیور دارد، گفت: دولت باید با تعیین قیمت خرید مناسب برای کلزا، کشاورزان را به کشت این محصول تشویق کند. متاسفانه در سال‌های گذشته قیمت‌های تعیین شده برای کلزا آنقدر پایین بود که سال به سال سطح زیر کشت این محصول کاهش یافت.
وی با‌اشاره به قیمت تمام شده بالای تولید کلزا در کشور و لزوم تعیین قیمت تضمینی مناسب، افزود: پیش از این رقم پیشنهادی نظام صنفی کشاورزی برای خرید کلزا 10 هزار و 227 تومان بود اما پس از آنکه دولت قیمت نهاده کود شیمیایی را افزایش داد الان قیمت پیشنهادی ما 11 هزار تومان است.
 رئیس ‌نظام صنفی کشاورزی گفت: ‌دولت دو کار می‌تواند انجام دهد، نخست اینکه ارز دولتی 4200 تومانی را برگرداند که در این صورت با پرداخت یارانه، قیمت تا حدودی متعادل می‌شود اما این مسئله رانت زیادی همراه دارد و برای دولت مناسب نیست و راهکار دوم اینکه قیمت تضمینی مناسبی را تعیین و اعلام کند یعنی قیمت تمام شده محصول را محاسبه کرده و سود مناسبی را هم در نظر بگیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: