يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
کد خبر: ۱۹۷۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
روحانی در دیدار وزیر خارجه سوئیس:
رئیس‌جمهور، تحریم و جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ، ترور یک مقام عالیرتبه نظامی ایران در یک کشور دیگر و همچنین تعرض به حریم هوایی ایران را نمونه‌های بارز تروریسم اقتصادی، عملیات تروریستی و تروریسم هوایی از سوی این کشور عنوان کرد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز دوشنبه در دیدار ایگناتسیو کاسیس وزیر امور خارجه سوئیس با وی، با‌اشاره به اینکه معیار در روابط کشورها باید مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل باشد، اظهار داشت: آمریکا سالهاست که بدنبال حذف نظام جمهوری اسلامی و مداخله در امور داخلی ایران است و آقای ترامپ در یک محاسبه غلط فکر می‌کرد که با فشار به ایران و جنگ اقتصادی می‌تواند نظام جمهوری اسلامی را ظرف سه ماه از پای درآورد.
روحانی با تاکید بر اینکه ما به مقررات بین‌المللی و توافقات چند جانبه پایبند بوده و خواهیم بود، گفت: هر روزی که آمریکا تصمیم بگیرد از‌اشتباهات خود دست بردارد، اقدامات غیر قانونی خود را جبران کرده و به  قطعنامه 2231 و برجام برگردد، راه برای او باز است. وی تاکید کرد: امروز برای آمریکایی‌ها کاملا روشن شده که‌اشتباه کرده‌اند و با فشار و تحریم به هدف خود نخواهند رسید. رئیس‌جمهور، تحریم و جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ، ترور یک مقام عالیرتبه نظامی ایران در یک کشور دیگر و همچنین تعرض به حریم هوایی ایران را نمونه‌های بارز تروریسم اقتصادی، عملیات تروریستی و تروریسم هوایی از سوی این کشور عنوان کرد و افزود: انتظار ما از همه کشورهای دوست و آزاد جهان این است که در برابر تروریسم و اقدامات غیرقانونی که آمریکا در طی این سالها مرتکب آن شده، سکوت نکنند.
بی عملی اروپا
روحانی با بیان اینکه انتظار ما این بود که در شرایط شیوع ویروس کرونا، کشورهای اروپایی در برابر  تروریسم اقتصادی آمریکا که حتی مانع از ورود دارو به ایران شده است، اقدام عملی قاطع و صریحی انجام دهند، خواستار فعال‌تر شدن کانال مالی سوئیس و ایفای نقش موثر‌تر و مفید‌تر آن شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از سوئیس به عنوان یک کشور مهم در قاره اروپا نام برد و با‌اشاره به روابط خوب و دوستانه دو کشور طی سال‌های گذشته، بر توسعه روابط تهران - برن در زمینه‌های مختلف علمی، بهداشتی، کشاورزی، محیط زیستی و.. تاکید کرد.
تاکید بر لزوم توسعه روابط
ایگناتسیو کاسیس وزیر امور خارجه سوئیس نیز در این دیدار، با‌اشاره به یکصدمین سالگرد تاسیس روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشور، روابط ایران و سوئیس را بسیار خوب و صمیمانه خواند و بر توسعه و تعمیق این روابط درهمه زمینه‌ها تاکید کرد.
وزیر خارجه سوئیس با‌اشاره به اهمیت رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی از سوی همه کشورها، گفت: همه کشورهای جهان باید بدانند یک نظام حقوقی قوی در دنیا برقرار است تا بتوانند با امنیت خاطر زندگی کنند به همین خاطر مهم است که بویژه کشورهای قدرتمند به مقررات و قوانین بین‌المللی به طور کامل پایبند باشند.
دیدار ظریف با همتای سوئیسی
ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس صبح دوشنبه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف در توییتی درباره دیدار خود با «ایگنازیو کاسیس» همتای سوئیسی در تهران، بر اولویت بازگشت به تجارت عادی تاکید کرد.
وی با انتشار تصویری از این دیدار، نوشت: از میزبانی ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس در صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک خرسندم.روابطی که بر مبنای احترام متقابل دوام می‌یابد. درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی مذاکراتی عالی داشتیم. ضمن قدردانی از تلاش‌های سوئیس برای سبک کردن (بار) خرابکاری‌های آمریکا، بازگشت به تجارت عادی اولویت جهانی است.
کاسیس هم بعد از این دیدار در توییتی نوشت: صلح، توسعه اقتصادی و حقوق بشر- گفت‌و‌گوی پر باری با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود داشتم. وزیر خارجه سوئیس افزود: من خوشحالم که ما توانستیم با همکاری هم کانال انسان دوستانه سوئیس برای انتقال مواد غذایی و تجهیزات دارویی برای مردم ایران را ایجاد کنیم.
این مقام سوئیسی پس از سفر اخیرش به اصفهان، روز یکشنبه وارد تهران شد و در مراسم یکصدمین سالگرد روابط دیپلماتیک سوئیس با ایران شرکت کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: