يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
کد خبر: ۱۹۷۷۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۳
مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه 21 شهریورماه در 11 حوزه انتخابیه برگزار می‌‎شود. در این مرحله 22 داوطلب برای 11 کرسی رقابت می‌کنند.

 
  سرویس سیاسی ـ

مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه 21 شهریور ماه در 11 حوزه انتخابیه برگزار می‌‎شود.
دور دوم انتخابات مجلس قرار بود 29 فروردین برگزار شود اما با توجه به شرایط ویژه کرونا و پیشنهاد وزیر کشور برای تغییر زمان برگزاری از فروردین به شهریورماه، شورای نگهبان از دو تاریخ 21 و 28 پیشنهاد شده، با تاریخ 21 شهریور موافقت کرد.
سید اسماعیل موسوی، سخنگو و دبیر ستاد انتخابات کشور تیرماه امسال با اشاره به ماده ۹ قانون انتخابات خاطرنشان کرده بود: بر اساس این ماده، ۲ برابر نمایندگان مورد نیاز هر حوزه از بین کسانی که بیشترین آرا را در مرحله اول داشته‌اند در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند. با توجه به این که حوزه‌های انتخابیه یادشده هرکدام به یک نماینده نیاز دارند بنابراین ۲۲ نفر به مرحله دوم راه یافته‌اند تا رقابت کنند و در نتیجه ۱۱ نفر از بین آنان با رای اکثریت مردم انتخاب و به مجلس راه می‌یابند.
11 حوزه انتخابیه‌ای که مرحله دوم انتخابات مجلس در آن برگزار می‌شود، عبارتند از؛ «لنجان» و «سمیرم» در استان اصفهان، «میانه» در استان آذربایجان شرقی، «بیجار» در استان کردستان، «دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره» در استان ایلام، «کرج، اشتهارد و فردیس» در استان البرز، «اهواز، باوی، حمیدیه و کارون» در استان خوزستان، «کرمانشاه، اسلام آباد غرب و دالاهو» در استان کرمانشاه، «زنجان و طارم» در استان زنجان و «کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان» در استان گلستان. بنابراین، 11 حوزه انتخابیه در 9 استان و 24 شهرستان قرار دارد.
در حوزه‌های ذکر شده، نامزدها موفق به کسب حدنصاب لازم برای ورود به مجلس نشدند، به همین دلیل طبق قانون باید انتخابات مرحله دوم با شرکت نامزدهایی که بیشترین رای را به دست آورده‌اند برگزار شود.
سید اسماعیل موسوی روز گذشته در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، به برگزاری جلسه روز دوشنبه ستاد انتخابات کشور با موضوع انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی در 11 حوزه انتخابی در ۹ استان اشاره کرد و با بیان اینکه انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی روز جمعه این هفته، ۲۱ شهریورماه، برگزار خواهد شد، گفت: تدارکات لازم اندیشیده شده و پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، دبیر ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: انتخابات روز جمعه در استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، البرز، زنجان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه و گلستان برگزار خواهد شد.
موسوی افزود: از ساعت ۸ صبح عوامل شعب اخذ رای آمادگی دارند تا مردم شریف حوزه‌های انتخابیه‌ای که تعیین نمایندگان آنها به مرحله دوم کشیده است، مراجعه و در انتخابات شرکت کنند.
وی با تاکید به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری این انتخابات، خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و مسائل پیرامونی آن، پروتکل‌های بهداشتی را با همکاری مسئولان وزارت بهداشت و شورای نگهبان تهیه و به استان‌ها ابلاغ کردیم و همه عوامل اجرایی، نظارتی و امنیتی مستقر در شعبه‌های اخذ رای پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد. همچنین شعب اخذ رای را از شب قبل ضدعفونی می‌کنیم.
رای‌دهندگان همراه خود
 ماسک، دستکش و خودکار شخصی داشته باشند
موسوی از مردم خواست تا در ساعات اولیه به شعب اخذ رای مراجعه کنند. همچنین رای‌دهندگان همراه خود ماسک، دستکش و خودکار شخصی داشته باشند تا از انتقال ویروس منحوس کرونا جلوگیری شود و بتوانیم انتخابات سالمی را برگزار کنیم.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور درخصوص شرایط افرادی که می‌توانند رای دهند، گفت: کسانی که در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی یعنی ۲ اسفندماه ۱۳۹۸؛ در حوزه‌های انتخابیه مربوطه شرکت کرده و رای دادند، می‌توانند در دور دوم نیز در همان حوزه رای دهند. همچنین افرادی که در انتخابات اسفندماه سال گذشته، در هیچ‌یک از حوزه‌های انتخابی شرکت نکرده و رای ندادند، هم می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند و به نامزدهای مورد نظر خود رای دهند.
وی در ادامه تاکید کرد: رای‌دهندگان به همان حوزه‌هایی که قبلا مراجعه کرده‌اند، بروند تا امکان رای‌دهی مجدد آنها فراهم شود.
موسوی در پایان ابراز امیدواری کرد: با همکاری‌ای که میان عوامل اجرایی و نظارتی وجود دارد و همچنین همکاری نامزدهای انتخاباتی و مردم عزیز انتخابات سالمی برگزار و نتیجه آن را در اسرع وقت به مردم اعلام کنیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: