پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱
کد خبر: ۱۹۱۸۴۲
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
معاون وزیر اقتصاد:
معاون وزیر معتقد است ایران درگیر تورم‌های افسارگسیخته نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدعلی دهقان دهنوی با خطای فاحش خواندن مقایسه اقتصاد کشور با اقتصادهایی که در معرض ابرتورم قرار گرفته‌اند، نوشت: اقتصاد کشور ما دارای ظرفیت‌ها و ویژگی‌هایی است که امکان بروز ابرتورم را از آن دور می‌کند که از آن جمله می‌توان به سطح بسیار پایین بدهی خارجی (نزدیک به صفر)، سطح غیربحرانی بدهی داخلی و باور عمیق اقتصادی مبنی بر اجتناب از استقراض از بانک مرکزی و پولی کردن کسر بودجه در مجموعه اقتصادی دولت ‌اشاره نمود.
وی در این یادداشت که درخصوص استقراض دولت از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه به نگارش درآمده است، تأکید کرد: رشد نقدینگی در سه ماه ابتدای سال جاری هرچند به‌طور ساختاری بالاست ولی در مقایسه با زمان‌های مشابه در سال‌های قبل، روند خیلی متفاوتی را نشان نمی‌دهد، اما مهم‌تر این‌که بخش قابل توجه این افزایش نقدینگی ناشی از پرداخت تسهیلات بانکی بابت حمایت از معیشت خانوارها در شرایط کرونایی بوده است که نرخ یارانه‌ای آن از طریق کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها تأمین شده است.
دهقان دهنوی افزود: سلسله ‌مراتبی از تأمین مالی کسری بودجه در دولت وجود دارد و بر اساس همان اولویت عمل می‌شود. در این سلسله‌مراتب اولین اولویت با کاهش هزینه‌های غیرضروری و کاهش بار هزینه‌ای به‌خصوص هزینه جاری در بودجه است.
در مرتبه دوم تأمین از طریق فروش دارایی‌ها و اموال مازاد (اعم از املاک و سهام) و یا درآمدزایی از مولدسازی آنها قرار دارد و مراتب بعدی متعلق به انتشار اوراق بدهی و همچنین افزایش درآمد مالیاتی (با ملاحظه جدی عدم افزایش بار مالیاتی تولید) است.
در ادامه این یادداشت تأکید شده است: استقراض از بانک مرکزی در سلسله‌ مراتب تأمین مالی کسری بودجه از نگاه وزارت اقتصاد جایی ندارد و تمام تلاش‌ها بر آن است که از طریق اعمال مجموعه‌ای از چهار اولویت یادشده، از ناگزیرشدن در این مسیر دوری شود.نام:
ایمیل:
* نظر: