جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
کد خبر: ۱۸۴۷۷۹
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شد ترکیب دارویی ایرانی درمان ضایعه ریوی بیماری کرونا را کشف و شناسایی کند.
به گزارش خبرگزاری فارس، یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی زیر مجموعه معاونت علمی ریاست‌جمهوری موفق شد در نتایج آزمایشگاهی و ویروس شناسی، داروی درمان ضایعه ریوی بیماری کرونا را کشف و شناسایی کند. تست بالینی و انسانی این دارو موفقیت‌آمیز بوده است.
دبیر ستاد زیست فناوری در نشست خبری دیروز اعلام کرد: این ترکیب دارویی جدید، ترکیب دارویی مخصوص بیماری کرونا نیست بلکه بیماری‌های تنفسی و ریوی را درمان می‌کند.
مصطفی قانعی با بیان اینکه این ترکیب دارویی تولیدشده می‌تواند مدت بستری بیماران مبتلا به کرونا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا چهار روز کاهش دهد، افزود: ضایعه ریوی متعاقب بروز بیماری کرونا در ریه ایجاد می‌شود که منجر به بستری، رفتن به بخش ICU و حتی در مواردی منجر به مرگ می‌شود.
قانعی گفت: این ترکیب دارویی امروز (دیروز) به اطلاع دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و در نهایت وزیر بهداشت رسید و خوشبختانه این روش به عنوان شروع درمان بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در گروهی که این سه ترکیب دارویی را دریافت کردند، 40 درصد این بیماران قبل از چهار روز بستری در بیمارستان ترخیص شدند. البته تاکنون بیماری کرونا برای خودش درمان ندارد بنابراین ما صحبت از درمان کرونا نمی‌کنیم بلکه صحبت از درمان ضایعه ریوی ناشی از این ویروس است که متعاقب بیماری کرونا در ریه ایجاد می‌شود و منجر به بستری و رفتن بیمار به آی سی یو و مرگ می‌شود.
دبیر ستاد زیست فناوری اظهارداشت: در این روش درمانی به غیر از پروتکل درمان که وزارت بهداشت برای این بیماری در نظر گرفته است سه داروی آزیترومایسین، پردنیزولون و ناپروکسن به طور توأم استفاده شد.
قانعی گفت: ۲۸ نفر در گروه درمان ما و ۳۱ نفر در گروه کنترل ما قرار داشتند و بنابراین جمعیت ۶۰ نفری را تست کردیم که پزشک در انتخاب این جمعیت دخالتی نداشت یعنی از پذیرش بیمارستان یک سری تحت نظر یک پزشک و دیگری تحت نظر پزشک ریه قرار می‌گرفتند و برای یک گروه پروتکل را رعایت می‌کردیم و برای گروه دیگر این سه دارو را به پروتکل اضافه کردیم آنچه که بررسی شد مشخص شد که ۴۰ درصد بیماران قبل از چهار روز ترخیص شدند.
وی خاطرنشان کرد: ما تمام مجوزهای اخلاقی را دریافت کرده و نتایج این طرح را به استماع معاون وزیر و دبیر ستاد کرونا و در نهایت وزیر بهداشت رساندیم و مقرر شد که اعلام کنم خوشبختانه به عنوان شروع یک برنامه درمانی مورد قبول واقع شده است و می‌توانیم تعداد بیماران را به ۱۰۰ نفر افزایش دهیم.
دبیر ستاد زیست فناوری افزود: نتایج این طرح در قالب مقاله‌ای منسجم منتشر می‌شود، ما در این تحقیق شاخص‌های التهاب را بررسی کردیم و متوجه شدیم که با ترکیب این سه دارو «سی آر پی» سریعا کاهش پیدا می‌کند ترخیص سریع‌تر می‌شود و مدت بستری به طور محسوسی کاهش پیدا می‌کند البته این شروع کار است و بنا داریم تحقیقات دیگر را پس از تایید در ستاد اصلی کرونا به اطلاع برسانیم.
خبرهای خوشی در راه است
همچنین در این رابطه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در صفحه شخصی خود نوشت:
« در این مدت کوتاه محققین و شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات بسیار مهمی را انجام داده‌اند. شش قرارداد برای توسعه ساخت کیت‌های تشخیص کرونا بسته شده است. خوشبختانه محصول کیت تشخیصی سه شرکت به تأیید اولیه رسیده است و تا هفته آینده تولید انبوه برخی از شرکت‌ها عرضه خواهد شد. ساخت کیت‌های تشخیص در این مدت کم در بخش خصوصی نشان‌دهنده عمق‌اشراف علمی جامعه زیست‌فناوری کشور است. گرچه هنوز بسیاری از این شرکت‌ها دوره استارت‌آپی و نوپایی خود را طی می‌کنند، آمادگی درگیری در یک جنگ تمام‌عیار با یک ویروس بسیار پیچیده را ندارند ولی به‌سرعت در حال رشد هستند و دانش لازم برای مقابله با حوادث این‌چنینی را به دست آورده‌اند، ضمن اینکه همین شرکت‌ها در حال تولید پیچیده‌ترین داروهای ساخت داخل برای مقابله با این بیماری هستند و کلیه داروهای استفاده‌شده در مراکز درمانی، «‌ساخت ایران» هستند.
در حوزه تجهیزات پزشکی پیچیده‌ترین دستگاه‌ها در داخل کشور ساخته می‌شود. در همین ایام با همکاری وزارت بهداشت مجوزهای زیادی برای این محصولات صادر شد و یا در حال صدور است. تولید اقلام ضروری اتاق‌های ICU با سرعت و به‌صورت سه‌شیفت در حال انجام است، برای مثال فقط تولید ونتیلاتورهای اتاق عمل به حدود 30 دستگاه در روز رسیده است. دستگاه‌هایی که تاکنون در کشور تولید نمی‌شده از پالس اکسیمتر و بای‌پپ گرفته تا سی‌تی‌اسکن در حال اخذ تأییدیه‌های لازم می‌باشد. ان‌شاءالله با کمک همه، از این مبارزه به‌سلامت عبور خواهیم کرد؛ «البته خبرهای خوش در راه است».


نام:
ایمیل:
* نظر: