جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴
کد خبر: ۱۷۴۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بازار سرمایه هنوز به ارزش دلاری سال ۹۱ خود نرسیده است گفت: ما در ریزش بازار پایه ۴۰۰ کد را بررسی کردیم. در این بازار بی‌تدبیری در اعمال قوانین اتفاق افتاد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسن نژاد، در برنامه پایش درخصوص ورود سرمایه‌های خرد مردم به بورس تصریح کرد: بازار سرمایه ما کوچک است. البته در حال حاضر پول جدیدی به بورس نیامده است. همه بازارهای موازی بورس چند برابر شده اما بازار بورس همانند آنها رشدی نداشته است. اگر به دلاری محاسبه کنیم، هنوز بازار بورس به ارزش سال 91 خود نرسیده است. پس بازار بورس حباب ندارد.
وی ادامه داد: حضور مردم در بازار بورس امری مبارک است. ضریب نفوذ بازار سرمایه بالا رفته است. حضور در بازار بورس باعث کمک به شفافیت و رونق تولید است.
حسن نژاد گفت: بازار بورس دانمارک که حد نوسان 3 درصدی دارد، تورم کشورش یک درصد است. در این صورت بازار بورس ایران نیز باید نوسان 120 درصدی داشته باشد. بر طبق آمار بانک مرکزی در حال حاضر تورم 40 درصد است. اما مسئولان بر اساس منافع گاهی اوقات تورم نقطه به نقطه را اعلام می‌کنند که عدد کمتری است.
این نماینده مجلس افزود: بازار سرمایه یک بازار تخصصی است. در دنیا افراد مستقیم وارد بورس نمی‌شوند و صندوق‌هایی اقدام به سبدگردانی با سرمایه‌های مردم می‌کنند. بورس بازاری پر ریسک است و ممکن است بازدهی بالا یا پایین داشته باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: بورس جای سرمایه مازاد است. قرار نیست همیشه بازار بورس مثبت باشد. البته در بازار پایه حق با مردم است. در بازار پایه بی‌تدبیری در اعمال قوانین اتفاق افتاد.
حسن نژاد تاکید کرد: در چند ماه اخیر بازار بورس رشد خوبی داشته است و نمی‌توان منفی‌های اخیر را جزو ریزش حساب کرد و آن هم جزئی از بازار است. ما به عنوان مجلس به بازار پایه ورود کردیم اما نمی‌توانیم در مثبت یا منفی بورس دخالت کنیم.
وی گفت: ما در ریزش بازار پایه 400 کد را بررسی کردیم. در این قضیه هیچ رانت اطلاعاتی وجود نداشت. قوانین بازار پایه اصلاح شده است و فقط مشکل حد نوسان دارد.
این نماینده مجلس ادامه داد: افزایش ساعت کار بازار بورس هیچ تاثیری در بازار بورس ندارد. بازار بورس در حال حاضر حباب ندارد و هر بالا رفتنی حباب نیست. در سال 92 ارزش بازار 150 میلیارد دلار بود ولی در حال حاضر ارزش بازار 115 میلیارد دلار است. پس با این همه رشد قیمت‌ها بازار بورس هنوز جای رشد زیادی دارد. پس در این بازار نمی‌توان گفت حبابی وجود دارد.
وی در پایان تصریح کرد: بازار بورس ما در مقایسه با کشورهای همسایه موفق‌تر است اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته عقب مانده هستیم. بازار بورس بازار پر استرسی است. اما هنوز جای رشد زیادی دارد. اما سخت نیز هست.بورس نسبت به بازار‌های دیگر بازار موفقی است اما در ورود به آن همه جوانب را باید رعایت کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: