پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۲
کد خبر: ۱۷۳۹۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
حساب‌های کاربری توئیتری در خارج از لبنان بیش از خود لبنانی‌ها هشتگ اعتراضات علیه این کشور را «داغ» می‌کنند که بین‌شان عربستان از همه فعال‌تر است.


سرویس خارجی-

بیش از ۵۰ درصد توئیت‌ها با هشتگ «لبنان_ینتفض» که در حمایت از شورش‌های خیابانی لبنان زده می‌شود، از خارج این کشور مدیریت می‌شود. نتیجه بررسی‌ داده‌ها توسط پلتفرم معتبر «تالک واکر» از هشتگ «لبنان_ینتفض»، که در لبنان داغ شده، نشان می‌دهد که این هشتگ با مدیریت کاربران خارجی در میان «ترندها»[پربازدیدترین هشتگ‌ها] قرارگرفته است.
بر اساس این داده‌کاوی‌ها، ذیل این هشتگ که توسط شورشیان‌و با حمایت گسترده «سعد الحریری» داغ شده ۵۱٫۲ درصد خارج از مرزهای لبنان توئیت و ریتوئیت شده است. جالب این‌که، به گزارش پایگاه دانا، عربستان در استفاده از این هشتگ نقش ۲۵٫۴ درصدی داشته و در امارات متحده عربی نیز ذیل این هشتگ ۱۴ هزار ۷۰۰ توئیت و ریتوئیت منتشرشده است.
روزنامه لبنانی «الاخبار» نیز در گزارشی به بیان شفاف و صریح مواضع مقامات ارشد لبنان در تظاهرات این کشور پرداخته و در ادامه به تحرکات ویژه سفارت آمریکا در بیروت برای تجمیع قوای «14 مارس» [مخالفان جبهه مقاومت] و تضعیف حزب‌الله‌اشاره کرده است.
این بررسی داده‌ها و گزارش‌ها سخنان رهبر مقاومت لبنان و «حزب‌الله» را تأیید می‌کند که پیشتر نسبت به نقش کشورهای بیگانه در شعله‌ور کردن و منحرف کردن اعتراضات هشدار داده و گفته بود آنها قصدشان به هرج و مرج کشاندن کل کشور لبنان است.   
این در حالی است که از آغاز این شورش‌ها بیش‌از 18 روز می‌گذرد. تظاهرات لبنان ابتدا در اعتراض به اوضاع اقتصادی و وضع مالیات از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز شد. این سرآغاز اعتراضات چنانچه «سید حسن نصرالله»‌اشاره داشته است، خودجوش و برای پیگیری حقوق مشروع لبنانی‌ها از امثال «حریری» بود که سال‌ها عنان این کشور را در دست داشتند و در بهبود وضع آن نکوشیده بودند و تنها به توسعه ثروت خود پرداخته بودند. اما پس از مدتی جریان‌های وابسته و سفارت‌خانه‌های خارجی نیز وارد ماجرا شدند، «حریری» که یکی از اهداف اعتراضات مردمی بود استعفا داد و خود طلبکار ماجرا شد و جریان رسانه‌ای نزدیکش می‌کوشد تا «حزب‌الله» را مقصر جلوه دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: