يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۶
کد خبر: ۱۷۲۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
نانسی پلوسی رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید ترامپ با امتناع از همکاری درخصوص آغاز فرایند استیضاح سعی دارد بر خیانت خود به دموکراسی آمریکا سرپوش بگذارد.


سرویس خارجی-

تقابل بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان بر سر رسوایی «اوکراین گیت» و استیضاح ترامپ هر روز شدیدتر می‌شود. در جدیدترین تحولات در این مورد کاخ سفید روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده تحقیقات مجلس نمایندگان برای آغاز استیضاح ترامپ فاقد پایه‌های قانونی و مشروع است و لذا با آن همکاری نخواهد کرد. در میان استدلال‌های کاخ سفید دراین نامه هشت صفحه‌ای آمده: «مجلس نمایندگان قادر نیست به فراخوان شاهدان در بخشی از تحقیقات آغاز استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا بپردازد».کاخ سفید در این نامه به صراحت اعلام کرده که با «تحقیقات نامشروع آغاز استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا که توسط دموکرات‌ها به پیش می‌رود» همکاری نخواهد کرد.این نامه خطاب به «نانسی پلوسی» رئیس‌مجلس، «الیوت انگل» رئیس‌کمیته امور خارجی، «آدام شف» رئیس‌کمیته اطلاعات و «الیجه کامینگز» رئیس‌کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان آمریکا نوشته شده است.
انتشار این بیانیه خشم نانسی پلوسی رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا را برانگیخت و وی در واکنشی گفت: «دولت در تلاش است تا اقدامات غیرقانونی ترامپ را اقدامی صحیح جلوه دهد. پلوسی در بیانیه‌ای در پاسخ به نامه کاخ سفید نوشت: «نامه کاخ سفید جدیدترین تلاش برای سرپوش گذاشتن بر خیانت وی (ترامپ) به دموکراسی ما است و اصرار دارد که رئیس‌جمهور بالاتر از قانون است».
تازه‌ترین نظرسنجی نیز حاکی از آن است که دموکرات‌ها سرسختانه خواستار استیضاح ترامپ هستند حتی اگر این موضوع باعث تضعیف احتمال پیروز شدنشان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شود. بر اساس نظرسنجی که رویترز انجام داده در میان مردمی که خود را دموکرات می‌دانند ۷۹ درصد اعلام کرده‌اند که ترامپ باید استیضاح شود. همچنین ۱۲ درصد از جمهوری‌خواهان نیز از استیضاح حمایت می‌کنند. «هیلاری کلینتون» نامزد شکست خورده دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ نیز به سخنان «دونالد ترامپ» که از وی دعوت کرده تا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شرکت کند واکنش نشان داد. هیلاری کلینتون در واکنش به این دعوت در توئیتر نوشت: «مرا وسوسه نکن، کار خودت را انجام بده». ترامپ روز سه‌شنبه در پیامی در توئیتر نوشته بود:«هیلاری کلینتون کلاهبردار باید وارد رقابت‌ها شود»!نام:
ایمیل:
* نظر: