شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۳
کد خبر: ۱۷۱۹۹۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
رئیس‌سازمان بورس:
رئیس‌سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اصلاح قوانین بازار پایه بورس به سال گذشته باز می‌گردد و در بهمن ماه ۱۳۹۷ این موضوع اعلام عمومی شد.

شاپور محمدی در برنامه پایش افزود: در اسفند ماه دو ابلاغیه رسمی در سایت فرابورس ایران با موضوع اصلاح قوانین بازار پایه منتشر شد.
رئیس‌سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با توجه به حقوق سهامداران مبنی بر تمایل برای خروج از بازار و همچنین تمهیدات فنی اعلام شد مقررات جدید در خرداد ماه و پس از ۷۰ روز کاری اجرایی می‌شود. این زمان سپری شد و در روز اجرا بعضی از هم وطنان عنوان کردند ابعاد فقهی موضوع بررسی نشده و نقد‌هایی هم با محور دامنه نوسان، تعداد حراج‌ها و مظنه‌ها مطرح شد. در آن مقطع وزیر مقرر کرد موضوع در شورایعالی بورس مطرح و شرایط مجددا بررسی شود. بنابراین اجرای مقررات جدید در بازار پایه برای بررسی مجدد متوقف شد.
شاپور محمدی افزود: موضوع در کمیته فقهی مطرح شد و پس از آن با کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری؛ کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار و دو تن از اعضای شورایعالی بورس نشست‌های متعددی انجام شد. بنابراین اینکه گفته شود قوانین یک شبه اجرا شده به هیچ عنوان صحت ندارد.
وی با بیان اینکه دامنه نوسان نیز با توجه به حجم معاملات قابل تغییر است، افزود: ۱۲۰۰ خبر در روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی با موضوع اصلاح مقررات بازار پایه منتشر شده و به هیچ عنوان قوانین یک شبه اجرا نشده است.
دبیر شورایعالی بورس در پاسخ به احتمال ایجاد رانت در فرایند اصلاح قوانین پایه گفت: اطلاعات و اخبار اصلاح قوانین بازار پایه ۹۶ میلیون بار دیده شده و در مقاطع مختلف گفته شده دامنه نوسان در سه بازار به ترتیب سه درصد، دو درصد و یک درصد است.
وی ادامه داد: در روز دوشنبه آگهی از سوی فرابورس اعلام عمومی شد و فردای آن روز بازار پایه مثبت بود. روز چهارشنبه بازار منفی شد اما در همان روز ۳۷ هزار نفر فروشنده و ۴۱ هزار نفر خریدار بودند. با حضور این ۴۱ هزار نفر امکان رانت اطلاعاتی وجود دارد؟ موضوعی که همه از آن مطلع هستند دیگر اطلاعات مخفی نیست. پس از مصوبه یکی از اعضای شورایعالی بورس تمام موارد را اعلام کرد. باید به عده‌ای که با رفتار خود سرمایه‌گذاران را نگران کردند گفت سهام ارزنده به هیچ وجه آسیب نمی‌بینند.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: ما در کشور ۱۳ میلیون سهامدار داریم و ۳۰۰ هزار نفر به صورت هفتگی در بازار فعالیت می‌کنند. از این میزان ۲۰ یا ۳۰ هزار نفر در بازار پایه فرابورس حضور دارند. بعضی از این افراد ممکن است سهمی را با قیمت بالا داد و ستد کرده باشند.اما اطمینان داشته باشید زمانی که سهمی ارزنده است به قیمت باز می‌گردد.
همچنین مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزاری جلسه‌ای با نمایندگان سهامداران و فعالان بازار پایه فرابورس برای بررسی آخرین تحولات این بازار خبر داد.
محسن خدابخش در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ضمن برشمردن پیشنهادهای دهگانه در این نشست گفت: مقرر شد در صورت وجود صف خرید و فروش برای نماد‌های بازار پایه، امکان افزایش دامنه نوسان به ترتیب برای بازارهای زرد، نارنجی و قرمز به پنج، چهار و دو درصد وجود داشته باشد و شرایط صف در آینده تعریف می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: