جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
کد خبر: ۱۶۹۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ ارز هنوز بالاتر از قیمتی است که شاخص‌های اقتصادی مانند تورم و... تعیین می‌کنند.
محمدمهدی مفتح با بیان اینکه در حال حاضر تلاطم‌های بازار ارز کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: سیاست‌های کلی کشور، قدرت دفاعی و نظامی، روحیه بالا و اعتماد مردم و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی موجب تزریق آرامش به بازار ارز شد. نرخ ارز هنوز بالاتر از قیمتی است که شاخص‌های اقتصادی مانند تورم و...تعیین می‌کنند.
وی با بیان اینکه نرخ دلار و یورو شاخص مهمی در تعیین قیمت‌های بازار است گفت: نرخ ارز بر سطح عمومی قیمت‌ها در روستاها و معیشت تمامی دهک‌ها موثر است. باید با اتخاذ روش‌های ویژه و تداوم به کارگیری سیاست‌های مذکور، نرخ‌ ارز به قیمت واقعی و منطبق بر شاخص‌های اقتصادی نزدیک شود.
این عضو کمیسیون برنامه و مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفت: هرچه نرخ دلار و یورو کاهش پیدا کند، سطح عمومی قیمت‌ها نیز کم شده، در نتیجه زندگی مردم بهتر می‌شود.
گفتنی است، برخی کارشناسان اعتقاد دارند نرخ واقعی دلار، پایین‌تر از رقم فعلی بوده و اگر نرخ کنونی به رقم گذشته برنگردد (رقمی که در حدود 10 هزار تومان اعلام می‌شود) علاوه‌ بر افزایش قیمت‌ها که معیشت مردم را تهدید می‌کند، آسیب‌های فراوانی هم متوجه تولید خواهد کرد.
چندی پیش نیز کامران ندری، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با کیهان گفته بود: «من فکر می‌کنم هزینه‌های تولید با ارز 10 هزار تومان تعدیل شده و آمدن نرخ پایین‌تر از آن، خیلی سخت است. نرخ واقعی دلار حداقل 10 هزار تومان است.»
با توجه به اینکه نرخ ارز از تیر ماه امسال از 13 هزار تومان تا حدود 11 هزار و 300 تومان در روزهای اخیر کاهش یافته است، این گمانه پر رنگ‌تر شده که احتمال کاهش نرخ ارز تا حدود 10 هزار تومان هم محتمل است. با توجه به تاکید مفتح نیز می‌توان امیدوار بود نرخ ارز با مدیریت صحیح بانک مرکزی به نرخ واقعی خود نزدیک شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: